Geneza Rady Metropolii
Rada Aglomeracji (od 18 lutego 2011 r. Rada Metropolii) stanowi forum współpracy władz gmin, które wspólnie tworzą Aglomerację Poznańską. Została utworzona 15 maja 2007 roku na mocy "Porozumienia o współpracy" podpisanego w Sali Renesansowej poznańskiego Ratusza. Pod dokumentem podpis złożyli: Prezydent Miasta Poznania, Starosta Poznański i włodarze 17 ościennych gmin. Było to jedno z pierwszych tego typu porozumień w Polsce.
Porozumienie podpisali: prezydent Poznania Ryszard Grobelny, starosta poznański Jan Grabkowski, burmistrz Miasta i Gminy Buk Stanisław Filipiak, wójt Gminy Czerwonak Mariusz Poznański, wójt Gminy Dopiewo Andrzej Strażyński, wójt Gminy Kleszczewo Bogdan Kemnitz, wójt Gminy Komorniki Jan Broda, burmistrz Miasta i Gminy Kostrzyn Paweł Iwański, burmistrz Miasta i Gminy Kórnik Jerzy Lechnerowski, burmistrz Miasta Luboń Dariusz Szmyt, pełniący funkcję burmistrza Gminy Mosina Piotr Janicki, burmistrz Miasta i Gminy Murowana Goślina Tomasz Łęcki, burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska Michał Podsada, burmistrz Miasta Puszczykowo Małgorzata Ornoch-Tabędzka, wójt Gminy Rokietnica Bartosz Derech, burmistrz Miasta i Gminy Stęszew Włodzimierz Pinczak, wójt Gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera, burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Bożena Szydłowska, wójt Gminy Tarnowo Podgórne Tadeusz Czajka.
Rada Aglomeracji funkcjonowała w niezmienionym kształcie do 26 czerwca 2008 r., kiedy to do dołączyły do niej Szamotuły i Śrem, jako pierwsze gminy spoza powiatu poznańskiego. Po raz drugi do poszerzenia składu Rady doszło 28 listopada 2008 r., podczas spotkania w Murowanej Goślinie, kiedy to przystąpiła do niej Gmina Skoki.
O uczestnictwo w Radzie Aglomeracji wnioskowało również Miasto Wągrowiec, jednak jak do tej pory nie zostało przyjęte. Z kolei Burmistrz Dolska, Burmistrz Książa Wielkopolskiego oraz Wójt Brodnicy wnioskowali, aby w skład Rady Aglomeracji przyjąć cały powiat śremski, a nie tylko gminę Śrem. Jednak zdecydowano, że na razie skład Rady będzie utrzymany w obecnym kształcie.
18 lutego 2011 r. odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Do Stowarzyszenia nie przystąpiła gmina Czerwonak.
15 czerwca 2011 r. w poczet Stowarzyszenia Metropolia Poznań przyjęto Oborniki, a 29 listopada 2013 r. Czerwonak.
Aktualny skład Rady Metropolii to: Miasto Poznań, Powiat Poznański, 17 gmin powiatu poznańskiego, Szamotuły, Skoki i Śrem i Oborniki.
Struktura Rady Metropolii
Rada Aglomeracji (Metropolii) jest przede wszystkim platformą współpracy i wymiany informacji na temat podejmowanych działań. Głównym jej zamierzeniem jest koordynacja zarówno wspólnych przedsięwzięć, jak i tych, które realizowane były przez poszczególne gminy, a mogły mieć wpływ na okoliczne samorządy. W skład Rady Metropolii wchodzą 23 jednostki samorządu terytorialnego. Prace Rady Metropolii koordynuje Zarząd w składzie:
Prezes - Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania
Wiceprezes - Jan Grabkowski, Starosta Poznański
Wiceprezes - Tadeusz Czajka, Wójt Gminy Tarnowo Podgórne
Członek zarządu - Marcin Wojtkowiak, Wójt Gminy Czerwonak
Członek zarządu - Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz
Motywy utworzenia Rady Aglomeracji (Metropolii).
Funkcjonowanie dużego ośrodka miejskiego, jakim jest Poznań, otoczonego dynamicznie rozwijającymi się gminami, powoduje, że procesy tu zachodzące często przekraczają samorządowe granice administracyjne. Z perspektywy Polski, a tym bardziej Europy, nie patrzy się osobno na każdą gminę, a łącznie na "region poznański". Mieszkańcy oczekują synchronizacji transportu publicznego (różnorodnych firm autobusowych, tramwajów kolei regionalnej) i wspólnej polityki w budowaniu ciągle niewystarczających dróg.
Turyści nie będą docierali do portali czy biur informacji turystycznej każdej gminy, powiatu i miasta, chcą mieć ofertę kompleksową - wszystko, co ich może zainteresować w Poznaniu i okolicach zebrane w jednym miejscu. Trudno mówić o systemie zagospodarowania odpadów, o planowaniu przestrzennym, a także o sensownej strukturze usług oświatowych, jeżeli miałaby obowiązywać zasada: "każdy sobie rzepkę skrobie". Zatem bez wątpienia aglomeracja jest zjawiskiem wynikającym z naturalnych powiązań Poznania i szeroko rozumianych okolic. Jednocześnie profesjonalizacja aglomeracji jest oczekiwana przez mieszkańców i przez wiele osób docierających do aglomeracji z zewnątrz.