Poznańska Kolej Metropolitalna, zintegrowane węzły przesiadkowe, nowe parkingi i drogi - to tylko niektóre sukcesy Stowarzyszenia Metropolii Poznań. Jego członkowie spotkali się na walnym zebraniu w urzędzie miasta i podsumowali kolejny rok działalności.
Do Stowarzyszenia Metropolia Poznań należą: miasto Poznań, powiat poznański, gminy powiatu poznańskiego, Śrem, Szamotuły, Skoki i Oborniki. Prezesem jest Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. Stowarzyszenie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy metropolii i usprawnia współpracę gmin i powiatów. Jego członkowie spotkali się w urzędzie miasta, by podsumować rok.
- To był rok intensywnej pracy - mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Metropolii Poznań. - Po wielu latach przygotowań udało się uruchomić Poznańską kolej Metropolitalną. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Od 10 czerwca 2018 roku pierwsze cztery linie łączą Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl i Wągrowiec z Poznaniem. Kursy w godzinach szczytu odbywają się co 30 minut, ułatwiając drogę do szkoły lub pracy. W trzecim kwartale tego roku zostanie uruchomione połączenie do Swarzędza, a do 2021 roku ruszą połączenia PKM z Gniezna, Kościana, Rogoźna, Wronek i Wrześni.
PKM to nie jedyna korzyść ze współpracy Poznania i okolicznych gmin. Kolejną są Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowa forma współpracy samorządów współfinansowana ze środków Funduszy Europejskich. Na realizację ZIT przeznaczono ponad 806 mln zł.
- Do tej pory rozdysponowano 90 procent tej kwoty, to duży sukces - podkreśla Piotr Wiśniewski. - To oznacza, ze podpisaliśmy umowy na finansowanie lub rozstrzygnęliśmy konkursy warte łącznie ponad 700 mln zł. Dzięki temu do 2023 roku w całej metropolii powstanie wiele nowych inwestycji.
Wśród nich są: 55 zintegrowanych węzłów przesiadkowych, 63 parkingi Park & Ride na 4 406 miejsc postojowych i 74 parkingi Bike & Ride na, których zmieści się 1 774 rowerów. Do tego: 111 km nowo wybudowanych lub przebudowanych ścieżek rowerowych i 37 inteligentnych systemów informacji pasażerskiej. Po metropolii jeździć będzie o 71 autobusów niskoemisyjnych więcej i przebudowane zostanie 2,6 km dróg wojewódzkich.
Korzyści z integracji dotyczą jednak nie tylko transportu i dróg. Dzięki współpracy i dotacjom do 2019 roku zmodernizowanych zostanie 9 zabytków. Zyskają też dzieci i nauczyciele - do 2020 roku remonty przejdzie 31 szkół kształcenia zawodowego, a kolejne 28 zawodówek i 93 szkół kształcenia ogólnego zyska nowe wyposażenie. Zorganizowane zostaną studia podyplomowe lub kursy kwalifikacyjne dla 200 nauczycieli kształcenia zawodowego oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu oraz dla 530 nauczycieli szkół kształcenia ogólnego. Do tego staże i praktyki dla 1 300 uczniów szkół i placówek kształcenia zawodowego oraz dodatkowe zajęcia i doradztwo dla 2 500 uczniów ogólniaków.
Tagi:
Buk,
Czerwonak,
Dopiewo,
Działalność,
Kleszczewo,
Komorniki,
Kostrzyn,
Kórnik,
kursy,
Luboń,
Mosina,
Murowana Goślina,
Oborniki,
park and ride,
Pobiedziska,
Powiat poznański,
Poznań,
Poznańska Kolej Metropolitalna,
Puszczykowo,
Rokietnica,
Skoki,
Stęszew,
Suchy Las,
Swarzędz,
Szamotuły,
Tarnowo Podgórne,
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne