2024-12-30

Działania antysmogowe w Metropolii Poznań



Smog to toksyczna mieszanka pyłów zawieszonych, gazów i innych szkodliwych substancji, których obecność skutkuje poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi i estetycznymi dla miast.
Nawet krótkotrwały kontakt ze smogiem może powodować poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie narażony na niebezpieczeństwo jest nasz układ oddechowy: smog może przyczynić się do stanów zapalnych płuc, oskrzeli, krtani czy tchawicy.

Długotrwałe przebywanie w środowisku zanieczyszczonego powietrza znacząco zwiększa także ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, powodując przedwczesną śmierć, zwłaszcza w przypadku dzieci, osób starszych i osób z przewlekłymi schorzeniami.

Poza negatywnym wpływem na zdrowie, smog obniża również komfort życia poprzez ograniczanie widoczności w przestrzeni miasta oraz pogorszenie wyglądu jego budynków
i terenów zielonych, przyczyniając się tym samym do uczynienia miasta mniej przyjaznym
i atrakcyjnym miejscem do życia dla jego mieszkańców.

W związku z tym, walka ze smogiem jest kluczowa zarówno dla poprawy zdrowia publicznego, jak i dla przywrócenia estetyki miast oraz jakości życia. Obejmuje to zarówno działania na poziomie lokalnym jak i zmiany w polityce urbanistycznej oraz edukację społeczną na temat wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Dlatego też Metropolia Poznań od lat podejmuje zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza i walki ze smogiem – problemem, który bezwzględnie dotyka wszystkich mieszkańców. Dzięki konsekwentnie realizowanym przedsięwzięcią antysmogowym, które łączą działania prawne, technologiczne i edukacyjne, Metropolia staje się przykładem obszaru aktywnie dbającego o zdrowie swoich mieszkańców oraz ochronę środowiska.

Kluczowym elementem antysmogowej strategii Metropolii Poznań jest zainstalowanie w 209 placówkach szkolnych czujników jakości powietrza, pozwalających na dokładne śledzenie ruchu zanieczyszczeń i ich koncentracji w różnych częściach regionu, a także współpraca z Instytutem Badawczym NASK w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA).
Celem takich komplementarnych działań jest stworzenia dla uczniów i mieszkańców platformy do bieżącego śledzenia poziomu zanieczyszczeń, i tym samym zwiększania świadomości ekologicznej oraz promocji prozdrowotnych postaw. Odczyty z czujników są dostępne na stronie https://esa.nask.pl, oraz w aplikacji M-Obywatel, co umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących aktywności na świeżym powietrzu oraz uzmysławia stopień problemów ekologicznych w naszym sąsiedztwie.

Sieć systemu pomiaru jakości powietrza obejmuje zarówno tereny miejskie o dużej gęstości zabudowy, jak i obszary podmiejskie oraz gminy wiejskie należące do Metropolii Poznań. Tym samym system monitoruje obszary o większym i mniejszym stopniu zamieszkania. Takie rozmieszczenie pozwala na:

• dokładne badanie dynamiki ruchu powietrza,
• identyfikację lokalnych źródeł zanieczyszczeń,
• analizę różnic w jakości powietrza w zależności od zagęszczenia zabudowy i działalności przemysłowej.

Smog to problem dynamiczny – zanieczyszczenia przemieszczają się pod wpływem warunków atmosferycznych, takich jak wiatr, wilgotność czy temperatura, dlatego też stały monitoring jakości powietrza oraz analiza ruchu zanieczyszczeń są kluczowe dla skutecznego zarządzania polityką antysmogową. Dane zbierane przez czujniki pozwalają nie tylko określić, które obszary są najbardziej narażone na smog, ale także przewidywać, jak zmienia się jakość powietrza w zależności od warunków pogodowych.

Smog to bez wątpienia problem powszechny, dlatego też zwiększenie świadomości w obszarze edukacji ekologicznej oraz podjęcie działań w tym zakresie nie tylko poprawi efektywność polityki antysmogowej, ale także zwiększy naszą indywidualną sprawczość w czynieniu powietrza czystszym i zdrowszym.




Zobacz także:
https://esa.nask.pl ›


Tagi:
czyste powietrze, ochrona środowiska, Ochrona środowiska, smog, stan powietrza
 - 1
 - 2