PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla Poznańskiego Węzła Kolejowego, której celem jest modernizacja oraz rozbudowa infrastruktury kolejowej w regionie. W ramach prac przewidziane są m.in. przebudowa stacji Poznań Główny, zwiększenie przepustowości węzła przez usunięcie wąskich gardeł i budowa nowych torów. Planowana jest także budowa nowych przystanków pasażerskich.
Całkowita wartość umowy, która wynosi blisko 39 mln zł netto, zostanie pokryta ze środków budżetowych, a wykonawcą dokumentacji będzie firma BBF. Dokumentacja projektowa będzie również obejmować włączenie szprychy kolejowej Centralnego Portu Komunikacyjnego do stacji Poznań Główny. Na dalszym odcinku do tej stacji odpowiedzialność za linię przejmą PKP PLK. Projekt wskaże również optymalny układ torów w aglomeracji poznańskiej, co pozwoli w przyszłości zwiększyć liczbę torów, m.in. w kierunku stacji Poznań Wschód, Poznań Górczyn czy Poznań Starołęka.
Projekt przewiduje również modernizację układów torowych oraz montaż nowoczesnych urządzeń sterowania, co poprawi przepustowość całego węzła i umożliwi uruchomienie większej liczby pociągów w odpowiedzi na rosnącą liczbę pasażerów. Zostanie także rozważona możliwość zastąpienia przejazdów kolejowo-drogowych bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, m.in. na ul. Starołęckiej, Opolskiej, 28 czerwca 1956 r., Bałtyckiej i Kopaninie, co poprawi bezpieczeństwo i usprawni ruch kołowy.
Projekt zakłada również kompleksową przebudowę stacji Poznań Główny, w tym modernizację placu dworcowego, Mostu Dworcowego oraz budynku „starego” dworca. W jego miejsce powstaną nowe tory i perony, a nad nimi zostanie zaplanowany nowy, bardziej funkcjonalny dworzec, który zapewni odpowiedni standard obsługi pasażerów i ułatwi komunikację w obrębie stacji. Przy pracach nad dokumentacją uwzględniona zostanie także siatka podparcia dla nowego budynku dworca. W porozumieniu z Miastem Poznań zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na projekt nowego dworca, a decyzja o realizacji inwestycji zapadnie po wyborze odpowiedniego wykonawcy.
W ramach prac projektowych przeanalizowane zostaną także możliwości budowy nowych przystanków kolejowych w rozwijających się dzielnicach Poznania, m.in. na Łazarzu (ul. Hetmańska), Jeżycach (ul. Kościelna/Niestachowska), Pokrzywnie, Świerczewie oraz w podpoznańskich Plewiskach (ul. Kolejowa).
– Chcemy tworzyć efektywną kolej, szczególnie w tak ważnym węźle, jakim jest Poznań. Priorytetem jest pasażer, nie tylko w kontekście zapewnienia mu dobrych warunków obsługi, ale i oczekiwanej przez niego oferty przewozowej. Dlatego stawiamy na szeroką przebudowę układów torowych. Realizacja planowanych inwestycji stworzy układ, który nie wyczerpie swojej przepustowości przez kolejne 100 lat i pozwoli na obsługę 1000 pociągów na dobę, a więc dwa razy więcej niż obecnie – powiedział Piotr Malepszak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
– Poznański Węzeł Kolejowy to projekt strategiczny. Chcemy dobrze przygotować inwestycje w jednym z najważniejszych węzłów w Polsce, dlatego stawiamy na rozsądne planowanie. Dążymy do tego, aby kolej jak najlepiej odpowiadała nie tylko na potrzeby podróżnych, ale i mieszkańców, dlatego, przy opracowaniu dokumentacji projektowej, chcemy ściśle współpracować ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, mając na uwadze poszanowanie historii kolei i Miasta – powiedział Piotr Wyborski, prezes Zarząd PKP Polskich Linii Kolejowych.
Aby nowe rozwiązania dobrze wpisały się w miejską tkankę, na etapie koncepcji będą one uzgadniane z Miastem Poznań, PKP S.A., przewoźnikami i konserwatorem zabytków. Jak podkreślają PLK, spółka jest świadoma konieczności powiązania planów inwestycyjnych z planami miasta, np. kolejnymi etapami Tramwaju na Naramowice. Na obecnym etapie zakłada się, że zakończenie prac nad „Dokumentacją projektową dla Poznańskiego Węzła Kolejowego” nastąpi najpóźniej w 2029 r. Uzyskanie dokumentu jest niezbędne dla planowanych w przyszłości prac inwestycyjnych, których rozpoczęcie będzie uzależnione od dostępności środków finansowych.
Tagi:
dworzec,
Infrastruktura transportowa,
Polskie Koleje Państwowe