25 burmistrzów, prezydentów, wiceprezydentów i przedstawicieli głównych europejskich metropolii spotyka się, aby omówić kwestie związane z dobrostanem mieszkańców obszarów metropolitalnych i propagować metropolitalną perspektywę w kontekście polityk europejskich. Do dyskusji dołączą również członkowie Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej i Komitetu Regionów.
Region Metropolitalny Amsterdamu jest gospodarzem dziewiątego, międzynarodowego forum Burmistrzów (EMA) i ich przedstawicieli, reprezentujących europejskie metropolie i regiony. Konferencja zorganizowana w Zaandstad odbywa się w 20 i 21 listopada 2024 r.
Przedstawiciele EMA spotykają się co roku w innym europejskim mieście lub obszarze metropolitalnym. Spotkanie będzie również poświęcone niedawnym wyborom do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w czerwcu ubiegłego roku oraz debacie na temat mianowania nowych komisarzy europejskich.
Głównym tematem konferencji jest „Metropolitalne spojrzenie na dobrostan”. Uczestnicy przyjrzą się kwestii równoważenia rozwoju gospodarczego, dobrobytu społecznego i ekologii, przedstawiając metropolitalne konteksty. Uwzględnienie kwestii dobrostanu w politykach unijnych, metropolitalnych i miejskich może pomóc w ustalaniu priorytetów i dokonywaniu odpowiedzialnych wyborów, zarówno dziś, jak i w przyszłości.
Forum Europejskich Władz Metropolitalnych (EMA) zostało założone w 2015 r. przez Obszar Metropolitalny Barcelony i od tego czasu stało się platformą dialogu między reprezentantami metropolii, regionów, instytucji europejskich i rządami krajowymi. EMA zrzesza obecnie 58 metropolii z 21 krajów europejskich i Turcji, reprezentujących 122 miliony mieszkańców.
Program
W programie uwzględniono wizyty studyjne w miastach regionu: Almere, Haarlem i Zaanstad, a samą konferencję otworzył burmistrz Zaanstad - Jan HAMMING oraz wiceprezes ds. stosunków międzynarodowych i cyfrowej metropolii obszaru metropolitalnego Barcelony - Elisenda ALAMANY.
Program objął wystąpienie Nicoli DE MICHELIS - pełniącego obowiązki zastępcy dyrektora generalnego ds. polityki regionalnej i miejskiej w Komisji Europejskiej oraz wykład profesora Henriego DE GROOT, specjalisty w dziedzinie regionalnej dynamiki gospodarczej na Vrije Universiteit Amsterdam i członka Rady Społeczno-Gospodarczej Holandii (SER) mianowanego przez koronę.
Odbyły się również debaty panelowe i sesje robocze. Korzystając z inspirujących przykładów, uczestnicy wspólnie poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jakim społeczeństwem chcemy się stać. Razem zastanowiali się, co jest potrzebne do osiągnięcia tego celu w zakresie zrównoważonego rozwoju gospodarczego, integracji społecznej i zdrowego środowiska do życia.
Anna Aleksandrzak, dyrektor biura Metropolii Poznań wzięła udział w dyskusji panelowej dotyczącej gospodarki pt.: „W jaki sposób możemy współpracować w ramach koalicji (wielopoziomowych), aby budować gospodarkę odporną na przyszłe wyzwania, którą prowadziła Jessica Peters-Hondelink, dyrektor Rady Ekonomicznej w Amsterdamie. Wyniki trzech dyskusji panelowych zostaną przedstawione instytucjom europejskim w formie wspólnie przyjętej deklaracji politycznej.
Duma
W imieniu zarządu MRA, burmistrz Almere, Hein VAN DER LOO, poczynił znaczne wysiłki, aby sprowadzić konferencję EMA do regionu metropolitalnego Amsterdamu, działając jako polityczny przedstawiciel regionu w obrębie EMA.
„Z niecierpliwością czekamy na przedstawicieli europejskich metropolii. Mamy wiele wspólnych możliwości, wyzwań i ambicji, aby poprawić dobrostan naszych obywateli. To, co dzieje się za granicą, często wydaje się odległe od rzeczywistości obywateli innego państwa. Jednak bardziej niż kiedykolwiek to, co dzieje się za granicą, wpływa na codzienne życie. Ten rok, w którym Zaanstad świętuje 50-lecie istnienia, jest doskonałą okazją do wyciągnięcia wniosków z naszych przeszłych i obecnych doświadczeń oraz spojrzenia w przyszłość ze wspólną wizję tego, czego potrzebuje nasze społeczeństwo, aby się rozwijać”- mówił przed rozpoczęciem
Elisenda Alamany, wiceprezydent obszaru metropolitalnego Barcelony, która promuje sieć EMA, podkreślała znaczenie obszarów metropolitalnych w osiąganiu dobrostanu i wyraziła chęć zorganizowania dziesiątego, jubileuszowego spotkania w Barcelonie:
„To, co nas łączy, to podejście metropolitalne, które popycha nas do myślenia i działania poza granicami naszych gmin i osiągnięcia spójnej metropolii. Wiele wyzwań stojących przed miastami, takich jak mieszkalnictwo, transport, gospodarka wodna i gospodarka odpadami i inne, można lepiej rozwiązać w skali metropolitalnej. Prosimy o wsparcie instytucji europejskich, aby uznały znaczenie wymiaru metropolitalnego i włączyły obszary metropolitalne do nowego mandatu politycznego w zakresie projektowania i wdrażania europejskich strategii, polityk i finansowania”.
Tagi:
Działalność,
Unia Europejska,
zrównoważony rozwój