2024-04-25

Wizyta studyjna w NorwegiiZ przyjemnością dzielimy się z Wami inspirującymi doświadczeniami z Oslo! Z przedstawicielami Stowarzyszenia CREO w dniach 22-25 kwietnia 2024 przebywaliśmy w Oslo, gdzie gościli nas partnerzy projektu „WłączaMY ZERO WASTE!” z organizacji Norsensus Mediaforum.

Oslo ze względu na porównywalną liczbę ludności obszaru aglomeracji to bardzo ciekawy przykład dla Metropolii Poznań. Stolica Norwegii zajęła pierwsze miejsce w prestiżowym rankingu Arcadis Sustainable Cities Index 2022. Podejście eko i ZERO WASTE widać tu na każdym kroku: publiczne krany z dostępem do wody pitnej, powszechna segregacja odpadów czy kawiarenki naprawcze. W strefie miejskiej Oslo rośnie łącznie milion drzew a dwie trzecie obszaru znajdującego się w granicach miasta obejmują lasy, parki i jeziora. Około 60% energii zużywanej w stolicy Norwegii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dwa na trzy samochody jeżdżące po tutejszych ulicach to auta elektryczne. Rozwiązania ekologiczne pozwoliły osiągnąć bardzo dobre wyniki jakości powietrza.

Wyjątkowa jest także funkcjonująca od 2020 roku multimedialna biblioteka miejska Deichman Bjørvika. To inspirujące miejsce dla osób w każdym wieku z przestrzenią do nauki i coworkingu oraz bezpłatnym dostępem do zaawansowanych narzędzi, jak maszyny do szycia, warsztaty naprawcze, studio podcastowe, sprzęt do digitalizacji i drukarki 3D.

Oslo to także nowoczesne rozwiązania w sferze społecznej. Za nami inspirujące spotkania z Vedatem Sevincerem z Norsensus Mediaforum, podczas których omawialiśmy nowoczesne możliwości wsparcia medialnego działań z zakresu partycypacji obywatelskiej. Odbyliśmy także wiele ciekawych rozmów w wyjątkowym miejscu w centrum Oslo: Sentralen. To wszechstronne centrum eventowe zlokalizowane w budynkach po banku, który jest fundatorem tego niezwykłego miejsca. Na dwóch piętrach mieści się tu studio podcastowe oraz ogromna przestrzeń biurowa dla twórców kultury, zespołów i artystów. Dzięki temu można tu przyjść na darmowy koncert lub skorzystać z bezpłatnych weekendowych warsztatów kulturalnych dla dzieci. Z kolei dwa wyższe piętra to królestwo www.SoCentral.no czyli inkubatora innowacji społecznych skupiającego małe przedsiębiorstwa społeczne, organizacje pozarządowe oraz samorządy. Tutaj udostępniono unikalną przestrzeń coworkingową do pracy i spotkań dla organizacji prowadzących działania obywatelskie, proekologiczne oraz w zakresie ekonomii społecznej. By móc korzystać z tego miejsca trzeba udowodnić, że prowadzi się działalność, która pomaga budować bardziej włączające i obywatelskie społeczeństwo. Organizowane raz w miesiącu otwarte eventy SoLunch są okazją do networkingu i wymiany doświadczeń. Tak więc, Sentralen to dostępna kultura i inkluzywne społeczeństwo.

Projekt "WłączaMY ZERO WASTE" finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Tagi:
Działalność, wizyta
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4
 - 5