2023-07-06

Przetarg na budowę dwóch wiaduktów w PoznaniuPrzez spółkę Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłoszony został przetarg dotyczący wybudowania dwóch wiaduktów drogowych w ciągu ulic Golęcińskiej i Lutyckiej, które przebiegać będą nad linią kolejową nr 354 z Poznania do Piły. Inwestycja ta jest jedną z bardziej wyczekiwanych przez mieszkańców Poznania, ze względu na zakorkowanie wcześniej wymienionych ulic, szczególnie w godzinach szczytu. Realizacja przedsięwzięcia w znacznym stopniu wpłynie na płynność ruchu oraz bezpieczeństwo w tym obszarze. Zamówienie podstawowe obejmuje jednak wykonanie wiaduktu tylko w przebiegu ulicy Lutyckiej.

Spółka Poznańskiej Inwestycje Miejskie, działająca w imieniu Miasta Poznań oraz PKP Polskich Linii Kolejowych w ramach procedury wspólnego zamówienia, wskazuje iż jego przedmiotem jest wykonanie prac budowlanych zadania inwestycyjnego, które obejmuje budowę bezkolizyjnego skrzyżowania ulicy Lutyckiej z linią kolejową nr 354. W ramach prawa opcji Zamawiający przewidział również możliwość budowy ronda na skrzyżowaniu ulicy Literackiej z Ulicą Koszalińską oraz wiaduktu drogowego nad tą samą linią kolejową, natomiast biegnącego w ciągu ulicy Golęcińskiej. O wyborze najkorzystniejszej oferty w 60% zdecyduje cena, pozostałe kryteria dotyczyły jakości, 30% to okres gwarancji, a 10% za doświadczenie kierownika budowy.

– Przetarg na tak wyczekiwaną inwestycję dla Strzeszyna i okolic ogłaszamy w dniu, w którym pierwsi kierowcy przejechali nowym przejazdem pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej. Dążymy do tego, by również linia kolejowa łącząca Poznań z Piłą nie była już przeszkodą w codziennej drodze do pracy czy szkoły wielu mieszkańców północno-zachodniego Poznania. Dotyczy to zarówno kierowców, jak i pasażerów autobusów – komentuje Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania. Przedsięwzięcie realizowane będzie w latach 2024-2025.

Oba z wspomnianych powyżej wiaduktów mają duże znaczenia dla mieszkańców osiedli tj.: Strzeszyn Grecki i Osiedle Literackie, które znajdują się w północno-zachodniej części Poznania i należą do jednych z najszybciej rozwijających się obszarów miasta. Ponadto ulica Lutycka stanowi część mocno obciążonej drogi krajowej nr 92 wykorzystywanej zarówno w ruchu aglomeracyjnym jak i tranzytowym, stanowi alternatywę dla autostrady A2. W informacji o zamówieniu spółka przekazuje, że w przebiegu ulicy Golęcińskiej, w przypadku skorzystania z prawa opcji, wybudowany zostanie jednoprzęsłowy wiadukt swobodnie podparty o ustroju nośnym jako konstrukcja zespolona z dźwigarów stalowych walcowanych współpracujących z płytą żelbetową.


Tagi:
bezpieczeństwo, Infrastruktura transportowa, Polskie Koleje Państwowe, Urząd Miasta
 - 1