Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2023-04-28

Otwarcie wiaduktu nad linią E20Niebawem na międzynarodową linią kolejową kierowcy pojazdów zmotoryzowanych będą mogli bezpiecznie przejeżdżać nad linią kolejową nr 3 z Poznania do Kunowic. Inwestycja ta powstała dzięki współpracy gminy Komorniki oraz PKP Polskich Linii Kolejowych, a jej koszt wyniósł ok. 20,4 mln zł.
Po uzyskaniu przez inwestorów decyzji administracyjnych, mieszkańcy będą mogli skorzystać z nowego obiektu zlokalizowanego na ulicy Kolejowej w miejscowości Plewiska pod Poznaniem, który zastąpił dotychczasowy przejazd kolejowo-drogowy. Realizacja inwestycji wpłynie na bezpieczeństwo na linii kolejowej, a jednocześnie usprawni ruch zmotoryzowany w metropolii poznańskiej, w szczególności pomiędzy Plewiskami i Skórzewem.
Dla pieszych i rowerzystów w ramach inwestycji powstały wydzielone ścieżki, natomiast kierowcy pojazdów skorzystają z długiego wiaduktu z dwupasmową drogą o długości ok. 30 m i szerokości blisko 13 m.
– Realizując projekty z wykorzystaniem środków budżetowych i unijnych PKP Polskie Linie Kolejowe. zwiększają możliwości kolei, sukcesywnie tworząc sprawny i bezpieczny system komunikacji. Dzięki dobrej współpracy z gminą Komorniki mieszkańcy Plewisk zyskają nowe, dwupoziomowe skrzyżowanie. W szybko rozwijającej się aglomeracji poznańskiej kierowcy, rowerzyści i piesi całkowicie bezpiecznie i płynnie pokonają tory – informuje Arnold Bresch, członek Zarządu i dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych.
Koszt budowy wiaduktu w Plewiskach wyniósł ok. 20,4 mln zł netto. Zarządca infrastruktury kolejowej spółka PKP PLK przeznaczyła na tę inwestycję ok. 6,4 mln zł netto, korzystając przy tym z dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Pozostałe koszty pokryła gmina Komorniki. Związane były one m.in. z budową infrastruktury drogowej i wyniosły ok. 14 mln zł netto.
Zadanie „Budowa skrzyżowania bezkolizyjnego w ul. Kolejowej w Plewiskach wraz z budową przyległego układu drogowego, w zamian za likwidację przejazdu kolejowo-drogowego kat. B w km 314,512 linii kolejowej nr 3 Warszawa Zachodnia – Kunowice” realizowane zostało w ramach ogólnopolskiego projektu prowadzonego przez PKP Polskie Linie Kolejowe o nazwie „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”.
Na terenie województwa Wielkopolskiego, dzięki wspomnianemu programowi zrealizowana już kilka podobnych inwestycji np. na linii kolejowej łączącej Poznań z Warszawą w miejscowości Kostrzyn. Do końca roku bieżącego planuje się zakończenie budowy dwóch wiaduktów kolejowych z tunelami drogowymi we Wrześni, które powstaną w miejsce istniejących wcześniej przejazdów kolejowo-drogowych, znajdujących się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie na ul. Działkowców (linia Oleśnica – Chojnice i łącznica Września – Podstolice). Działanie prowadzone przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Września oraz PKP Polskie Linie Kolejowe. Wartość inwestycji wyniesie ok. 40 mln zł netto, a wkład spółki kolejowej to ok. 22 mln zł netto.


Tagi:
Infrastruktura transportowa, linia kolejowa, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
 - 1