Podróżni z gminy Opalenica już od jakiegoś czasu mogli korzystać z częściowo zmodernizowanego dworca, jednakże to 23 lutego br. zakończono inwestycję, a budynek został oficjalnie otwarty dla podróżnych.
Modernizacja budynku dworcowego w miejscowości Opalenica zrealizowana została w ramach programu inwestycji dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych. Dzięki realizacji tej inwestycji odnowiona została elewacja obiektu, na której udało odtworzyć się detale architektoniczne oraz symetryczne ułożenie okien. Największe wizualne zmiany jakie zostały wprowadzone w budynku to przeszklona fasada doświetlająca przestrzeń obsługi podróżnych, która zastąpiła część ścian z frontu dworca oraz wiata rowerowa skonstruowana z betonu architektonicznego mieszcząca ponad 50 miejsc postojowych dla jednośladów zlokalizowana w miejscu dawnej przybudówki po zachodniej stronie dworca. Nowy budynek zdobi również iluminacja nocna oraz napis „dworzec kolejowy”.
Zaaranżowana przestrzeń przeznaczona do obsługi podróżnych zyskała duży dostęp światła dziennego, które wpływa do wnętrza poprzez przeszklony front budynku od strony miasta oraz wieloformatowe okna od strony peronów. Nowoczesne wnętrze obiektu o jasnych i szarych barwach wyposażono w przestronną poczekalnię dla podróżnych, w której znajdują się ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów pociągów. W obiekcie zainstalowano system informacji głosowej. Na najniższym poziomie znajduje się kasa biletowa oraz toalety. Lokale handlowo-usługowe na parterze i pomieszczenia na piętrze budynku przeznaczone zostały pod wynajem.
Przebudowa dworca przyczyniła się do poprawy jego dostępności dla osób z niepełnosprawnościami m.in poprzez likwidację barier architektonicznych zlokalizowanych wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. W specjalny sposób zostały dostosowane również toalety. Jednocześnie wprowadzono wiele nowych i pomocnych rozwiązań tj. urządzenia wzmacniające sygnał w aparatach słuchowych umieszczone przy kasach biletowych, tablice dotykowe z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a, czy ścieżki prowadzące z polami uwagi.
Inwestycja poprawiła również efektywność energetyczną budynku, dzięki wdrożeniu odpowiednich rozwiązań technicznych. Przy pracach modernizacyjnych ocieplono elewację budynku, zainstalowano pompy ciepła, zamontowano nowe okna i drzwi oraz fasady o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Dodatkowo, budynek został wyposażony w system inteligentnego zarządzania, dzięki któremu istnieje możliwość sterowania wszystkim instalacjami i urządzeniami na dworcu, a przy tym jednocześnie dba on o optymalne zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. System ten monitoruje również pracę nowoczesnych systemów bezpieczeństwa: przeciwpożarowych, monitoringu, sygnalizacji włamania i napadu czy kontroli dostępu. W budynku zainstalowano również energooszczędne oświetlenie.
Koszty modernizacji objętego ochroną konserwatorską dworca wyniosły 10,7 mln złotych brutto. Przebudowę obiektu zaplanowała pracownia Bemiurg, natomiast za część wykonawczą od powiadała firma Agrobex. Oba przedsiębiorstwa pochodzę ze stolicy Wielkopolski.
Tagi:
dworzec,
Infrastruktura transportowa,
modernizacja,
Polskie Koleje Państwowe