Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2023-01-18

Umowa na nowe Elfy 2Nowe elektryczne zespoły trakcyjne trafią do Wielkopolski. Samorząd województwa podpisał umowę z na zakup czterech jednostek Elf 2, które trafią do zamawiającego w ciągu 22 miesięcy.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego podpisał umowę z bydgoską Pesa na zakup czterech nowych jednostek. Do województwa dotrą znane i sprawdzone pociągi Elf 2. Zakup został wsparty dotacją z rządowego programu Polski Ład, która wynosiła ponad 100 milionów złotych, przy 142 milionowej wartości zamówienia. Pierwsze nowe jednostki powinny dotrzeć do zamawiającego w ciągu 22 miesięcy od dnia podpisania umowy.

– Bardzo się cieszę, że możemy się spotkać i podpisać umowę na nowe jednostki. Od lat inwestujemy w tabor. Do tej pory na rozwój naszej floty wydaliśmy ponad miliard złotych, z czego z budżetu województwa ponad 703 miliony złotych – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolska w najbliższych latach planuje również realizację inwestycji w tabor napędzany wodorem, który ma zająć w przyszłości miejsce obecnych spalinowych jednostek.

– Współpraca między nami zaczęła się w 2006 roku. Do tej pory Wielkopolska kupowała u nas zarówno pociągi spalinowe jak i elektryczne. Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli dostarczyć kolejne jednostki Elf 2. Zrobimy wszystko, żeby te pociągi dotarły do zamawiającego przed czasem – informuje Maciej Maciejewski, wiceprezes bydgoskiej Pesy.

Bydgoski producent planuje organizację spotkania dla przedstawicieli przewoźników pasażerskich oraz samorządów, podczas którego przedstawi rozwiązania wodorowe dla pojazdów pasażerskich.Tagi:
PESA, Transport indywidualny i zbiorowy, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
 - 1