2022-07-04

PKM do Szamotuł i Wronek



Do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej dołączy dziewiąta już linia. Pociągi PKM pojadą w kierunku Szamotuł i Wronek. Połączenia pojawią się od początku 2023 roku. Dziś w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego podpisane zostało porozumienie między samorządami.

- Tworzymy nową jakość transportu - podkreślił prezes Metropolii Poznań, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Dobrze funkcjonująca komunikacja jest niczym krwiobieg w zdrowym organizmie – dodał wiceprezes Metropolii Poznań, starosta poznański Jan Grabkowski.

Od czerwca 2018 roku, do systemu połączeń Poznańskiej Kolei Metropolitalnej włączane były przewozy pasażerskie na ośmiu liniach, w relacjach z Poznania Głównego do Nowego Tomyśla, Wągrowca, Środy Wlkp. (do maja 2022 – Jarocina), Gniezna, Rogoźna, Wrześni, Kościana i Grodziska. Od przyszłego roku pociągi kursować będą również na trasie do Szamotuł i dalej Wronek, na której do tej pory prowadzone były intensywne prace remontowe. To ostatnia, dziewiąta linia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Rozpoczęcie kursowania pociągów poprzedzone zostało podpisaniem, przez wszystkie jednostki samorządu terytorialnego zlokalizowane wzdłuż tej linii, porozumień o wzajemnym współdziałaniu na rzecz uruchomienia Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Między innymi deklarację udziału we współfinansowaniu złożyły powiaty poznański i szamotulski, gminy Rokietnica, Szamotuły, Obrzycko i Wronki oraz samorząd wojewódzki. – Ten projekt to przykład naszej konsekwencji w działaniu. Zaczynając go zapowiadaliśmy, że chcemy aby tym przedsięwzięciem objęte zostały wszystkie linie kolejowe wychodzące z Poznania. I to się właśnie dzieje – mówił Wojciech Jankowiak, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Jeszcze pięć, sześć lat temu nie do końca wierzyłem, że ten projekt, przy tak dużej liczbie zainteresowanych podmiotów, uda się domknąć. Pokazaliśmy jednak jak można, i jak należy, inwestować w transport publiczny, od którego w latach 90-tych nastąpił odwrót. Bez współpracy samorządów to by się nie udało. Powstanie ostatniej, dziewiątej linii to pierwszy etap Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Drugim będzie wykorzystanie obwodnicy towarowej. To, wraz z tworzeniem kolejnych węzłów przesiadkowych, pozwoli na stworzenie nowej jakości w mobilności transportu - stwierdził prezydent Jaśkowiak.

Od zawsze powtarzałem, że działając wspólnie można osiągnąć więcej i taniej. I to było podstawą naszego myślenia. Podpisanie tej umowy sprawia mi ogromną przyjemność, bo pokazuje, że potrafimy współpracować na poziomie gmina-powiat-miasto-województwo. Wspólnie sporo już dokonaliśmy. Przez ostatnie lata stworzyliśmy nie tylko Poznańską Kolej Metropolitalną, ale także samą Metropolię Poznań, jak i Związek Powiatowo-Gminny „Wielkopolski Transport Regionalny” – podsumował starosta Grabkowski.

Tagi:
Koleje Wielkopolskie, linia kolejowa, połączenie kolejowe, Poznańska Kolej Metropolitalna, Poznańska Kolej Metropolitalna
 - 1
 - 2