Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2021-05-06

Jak korzystać z parkingów Parkuj i Jedź (P&R)Od lutego 2018 roku w Poznaniu funkcjonuje parking Parkuj i Jedź (P&R) znajdujący się w pobliżu przystanku PST Szymanowskiego. Kierowcy dojeżdżający do stolicy Wielkopolski z północy mogą tam zostawić auto i wygodnie przesiąść się na jedną z linii Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Od 15 marca 2021 roku z takiej możliwości mogą skorzystać osoby zmotoryzowane wjeżdżające do Poznania także z innych kierunków. Otwarte zostały parkingi P&R: św. Michała, Biskupińska i rondo Starołęka. Poznański system P&R oferuje łącznie już 337 miejsc postojowych.

Korzystanie z parkingu jest bardzo łatwe. Po podjechaniu do terminala wjazdowego parkingu, należy sieciówkę lub bilet okresowy na karcie PEKA przyłożyć do terminala (lista biletów upoważnionych do darmowego korzystania z parkingu znajduje się w regulaminie parkingów). Ważne, aby po przyłożeniu karty PEKA do czytnika kart usłyszeć potwierdzenie sygnałem dźwiękowym, co będzie oznaczało prawidłowe odczytanie karty PEKA i powinno umożliwić wjazd na parking.
Jeżeli osoba zamierzająca skorzystać z parkingu nie będzie miała karty PEKA, powinna pobrać dowód wjazdu naciskając przycisk na panelu terminala wjazdowego.
Podniesione szlabany po przyłożeniu karty PEKA lub pobraniu dowodu wjazdu oznaczają, że można śmiało wjechać na parking i zaparkować. W razie trudności z wjazdem zawsze można się skontaktować z operatorem parkingu poprzez system intercom.
Posiadacz biletu sieciowego lub trasowanego na swojej karcie PEKA, po zaparkowaniu pojazdu, może korzystać z parkingu za darmo i od razu opuścić parking.
W przypadku pobrania dowodu wjazdu należy podejdź do terminala kasowego i zapłacić 10 złotych. Wydrukowane przez terminal kasowy potwierdzenie opłaty parkingowej upoważnia do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej w strefie A+B+C +D w godzinach funkcjonowania parkingu.
Przy wyjeździe samochodem z parkingu należy podjechać do terminala wyjazdowego parkingu i, jeśli kierowca wjeżdżał na parking za pomocą karty PEKA, wystarczy przyłożyć kartę do terminala. Po jej odczytaniu, system parkingowy powinien umożliwić wyjazd z parkingu.
Jeżeli parkowanie odbywało się na dowód wjazdu, to po dokonaniu uprzednio zapłaty w terminalu kasowym, wystarczy przyłożyć ten dowód do czytnika w terminalu wyjazdowym.
Podniesione szlabany po przyłożeniu karty PEKA lub przyłożeniu dowodu wjazdu oznaczają, że możesz opuścić parking. W razie trudności z wyjazdem zawsze możesz skontaktować się z operatorem parkingu poprzez system intercom.
Parkingi P&R są otwarte 7 dni w tygodniu w godzinach od 4.30 do 2.30. Od godziny 2.30 do 4.30 trwa przerwa techniczna. Doba parkingowa kończy się każdego dnia o godzinie 2.30. Jej przekroczenie wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 100 złotych! Dlatego, aby uniknąć dodatkowej opłaty należy pamiętać o zabraniu swojego samochodu z parkingu przed zakończeniem doby parkingowej.

FOT. ARCHIWUM ZTM POZNAŃ


Tagi:
Poznań, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1