2021-02-16

Dodatkowe punkty szczepień przeciw koronawirusowi



Stowarzyszenie Metropolia Poznań zorganizowało dodatkowe punkty szczepień na terenie samorządów tworzących stowarzyszenie. 15 lutego odbyły się szczepienia w pierwszym z nich – w Gminnym Ośrodku Zdrowia w Komornikach. NFZ przyjął dotąd do systemu 7 dodatkowych punktów na terenie pięciu gmin. Szczepienia w nich prowadzi Poznańskie Centrum Otolaryngologii.

Samorządy Metropolii Poznań wspólnie zorganizowały dodatkowe punkty szczepień, ponieważ takich miejsc wciąż brakuje. Na pierwotnej liście lokalizacji ogłoszonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia w gminie Komorniki nie było ani jednego stacjonarnego adresu, gdyż nie zgłosił się żaden podmiot gotowy do szczepień (obecnie funkcjonuje tu jedynie punkt mobilny). W kilku kolejnych gminach Metropolii kryteria spełnił tylko jeden punkt, co nie umożliwia szybkiego uodpornienia lokalnej społeczności na działanie koronawirusa.
- Stowarzyszenie połączyło działania samorządów i nawiązało współpracę z partnerem medycznym – informuje, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań – Szczepienia na terenie metropolii prowadzi Poznańskie Centrum Otolaryngologii. Władze gminne i miejskie wskazały lokalizacje, w których regularnie mogą być aplikowane szczepionki. Do Narodowego Funduszu Zdrowia zgłoszono 19 takich punktów. Siedem z nich zostało już zaakceptowanych przez NFZ i włączonych do Piotr Wiśniewski systemu.
- Zaczęliśmy organizować dodatkowe punkty miesiąc temu. Na dziś mamy odebranych 7 punktów. Jesteśmy gotowić szczepić w każdym z nich nawet 200 osób, chwilowo jesteśmy jednak ograniczeni do 30 osób tygodniowo – wyjaśnia Tomasz Cichowski ze Szpitala Podolany, medycznego partnera Metropolii Poznań.
Zespoły PCO od 15 lutego prowadzą szczepienia w:
- gminie Buk: punkty w Buku i w Niepruszewie
- gminie Komorniki: Gminny Ośrodek Zdrowia w Komornikach oraz wyodrębniony punkt w siedzibie OSP Plewiska
- gminie Pobiedziska: Szkoła Podstawowa w Jerzykowie
- gminie Skoki: Szkoła Podstawowa w Skokach
- gminie Tarnowo Podgórne: Tarnowskie Termy
- Różnie rozłożyły się te pierwotnie przyjęte punkty szczepień, w niektórych gminach nie było ich wcale, jak w Komornikach, w innych jest ich za mało. W gminie Tarnowo Podgórne mamy co prawda 3 punkty, ale 2 z nich w Przeźmierowie. W samym Tarnowie zgłosił się tylko jeden podmiot. Teraz uruchamiamy szczepienia na Termach Tarnowskich, a czekamy na decyzję w sprawie jeszcze jednej lokalizacji. Inicjatywa Stowarzyszenia zdecydowanie pozwoliła uzupełnić siatkę punktów – mówi wójt Tarnowa Podgórnego Tadeusz Czajka, wiceprezes Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Wspólne działanie samorządów pozwoliły rozbudować siatkę punktów potrzebnych do skutecznego prowadzenia akcji wakcynacyjnej w regionie. Zgłaszać się można, jak do innych punktów, przez ogólnopolski numer 989. Obecnie rejestrowani są mieszkańcy w wieku powyżej 80 lat, ponieważ wielu chętnych z tej grupy wiekowej wciąż nie ma wskazanych terminów w funkcjonujących wcześniej placówkach. To właśnie minimum 80-latkowie są wśród zaszczepionych 15 lutego w Komornikach.
- To dla nas szczególny dzień, bo właśnie w naszej gminie zaczynamy . W Komornikach żaden zespół lekarza rodzinnego nie zgłosił się do realizacji szczepień przeciw koronawirusowi. Teraz dzięki wspólnemu działaniu udało się uruchomić pierwszy punkt stacjonarny (do tej pory działał tylko punkt mobilny), w drugim też wkrótce ruszą szczepienia. Gdyby nie było tych miejsc musielibyśmy szukać szczepień dla naszych mieszkańców w innych gminach – zauważa Jan Broda, wójt gminy Komorniki.
- W walce z koronawirusem od początku łączymy nasze siły. Jako samorządy metropolii wsparliśmy sanepid w kontakcie z chorymi i osobami kierowanymi na kwarantannę, przygotowaliśmy duża akcję szerzącą zasadę DDM (Dystans, Dezynfekcja, Maseczka), a teraz finalizujemy wsparcie dla szpitali, bo zgodnie zdecydowaliśmy, że część środków na programy zdrowotne powinna trafić na sprzęt używany właśnie w walce z pandemią. Wspólna organizacja punktów szczepień to naturalna konsekwencja naszych działań – podkreśla Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.
Kolejne punkty (oczekują na decyzje NFZ), proponowane przez Metropolię Poznań, zostały wskazane w gminach Suchy Las, Dopiewo, Kórnik, Luboń, Puszczykowo, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, Kleszczewo, Oborniki i Rokietnica.


Tagi:
Rodzina i zdrowie
 - 1
 - 2