Ruszyło wsparcie dla osób doświadczających przemocy w rodzinie w okresie pandemii. Realizowany już wcześniej pomysł Miasta Poznań, jednego z członków Metropolii Poznań, by uruchomić pomoc ze strony psychologów i psychoterapeutów, został pozytywnie przyjęty przez pozostałych członków stowarzyszenia. Do końca roku konsultanci Poznańskiego Centrum Profilaktyki Społecznej odbierają telefony od mieszkańców 23 metropolitalnych samorządów.
Akcja jest odpowiedzią na niepokojące informacje o przypadkach negatywnego wpływu pandemii na sytuacje rodzinne. Więcej czasu spędzanego w domu (zgodnie z zaleceniami epidemiologicznymi) prowadzi niekiedy do pogłębienia lub pojawienia się przemocy ze strony jednego z członków rodziny. Ograniczona liczba kontaktów międzyludzkich utrudnia znalezienie pomocy na zewnątrz, stąd wspólna inicjatywa samorządów by zdalnie pomóc tym, którzy tego potrzebują. Już w pierwszym dniu akcji po taką pomoc zwróciło się 6 osób.
PCPS zapewnia nieodpłatną profesjonalną pomoc psychologiczno-terapeutyczną. Dzwoniący pod numer telefonu 61 22 11 112 mogą skorzystać z konsultacji, poradnictwa psychologicznego, psychoedukacji oraz terapii traumy. Usługi świadczone są zdalnie z wykorzystaniem komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp, Zoom, Skype, a także telefonicznie. W sytuacjach wyjątkowych, związanych z brakiem lub znaczącym utrudnieniem możliwości swobodnego skorzystania z pomocy oferowanej zdalnie, można skorzystać z pomocy oferowanej w formie bezpośredniego kontaktu ze specjalistą w Punkcie informacyjno-konsultacyjnym PCPS przy ul. Głogowskiej 27 w Poznaniu (w bezpośrednim sąsiedztwie zintegrowanego centrum komunikacyjnego PKP/PKS).
Ta forma pomocy psychologicznej do końca 2020 jest dostępna dla mieszkańców gmin i miast Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń. Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem i Tarnowo Podgórne. Konsultanci PCPS udzielą wszelkich informacji i umówią spotkanie ze specjalistą (psychologiem, psychoterapeutą) w dogodnej formie i dogodnym terminie.
Tel. 61 22 11 112 działa:
w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 16-20
we wtorki w godzinach 12-16
w piątki w godzinach 8-12
Zobacz także:
http://przemoc.edu.pl/metropolia-poznan-oferta-wsparcia-psychologiczno-terapeutycznego-dla-osob-doswiadczajacych-przemocy/ ›
Tagi:
pomoc,
Rodzina i zdrowie,
telefon,
terapia