Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-09-16

Ulica Gdyńska w pełni przejezdnaW niespełna rok ul. Gdyńska została przebudowana na ponad kilometrowym odcinku od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Dostępna dla kierowców jest już druga jezdnia. Niezakłócony ruch samochodowy może odbywać się dwoma pasami zarówno w stronę Czerwonaka, jak i Poznania.

Rozbudowany odcinek ul. Gdyńskiej to prawie 1,2 km drogi wojewódzkiej nr 196 na terenie gminy Czerwonak. Na placu budowy trwają jeszcze roboty porządkowe, równolegle prowadzone są formalności związane z uruchomieniem oświetlenia oraz sygnalizacji świetlnej.
– Prace prowadzone były bardzo sprawnie, droga jest już w pełni przejezdna. Dziękuję gminom Stowarzyszenia Metropolia Poznań za współpracę przy tej inwestycji. Skorzystają dzięki niej nie tylko mieszkańcy Czerwonaka zyskujący dogodny dojazd do Poznania. Rozbudowa Gdyńskiej jest też niezwykle istotna z punktu widzenia obsługi komunikacyjnej leżącej na terenie tej gminy spalarni, będącej kluczowym elementem gospodarki odpadami na obszarze całej poznańskiej aglomeracji. Warte podkreślenia jest również to, iż wszystkie koszty związane z realizacją inwestycji były po stronie Miasta Poznania – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
– Dziś mogę powiedzieć, że słowa dotrzymałem. Trzeci etap układu komunikacyjnego przy ulicy Gdyńskiej, o który zabiegałem właśnie oddany zostaje do użytku. Dzięki temu 1,2-kilometrowy odcinek od granicy Poznania do Centralnej Oczyszczalni Ścieków będzie bezpieczny i komfortowy. A droga powiatowa – ulica Poznańska, którą zmodernizowaliśmy została połączona z nowym rondem. To wszystko sprawia, że mieszkańcy Koziegłów i gminy Czerwonak będą doskonale skomunikowani z Poznaniem, o co tak staraliśmy się od lat – mówił Jan Grabkowski, Starosta Poznański. – Ten układ komunikacyjny pokazuje trafność naszych decyzji sprzed ponad dziesięciu lat. Wiele naszych działań realizowanych jest dzięki istnieniu wspólnoty samorządowej – Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Jako zarząd Metropolii Poznań, która jest instytucją pośredniczącą w wydawaniu olbrzymich pieniędzy unijnych, przesunęliśmy pieniądze z drogi na Szamotuły w granicach Poznania właśnie na Gdyńską, by miasto miało dodatkowe środki na tę inwestycję.
– Modernizacja ulicy Gdyńskiej ma dla Gminy Czerwonak ogromne znaczenie i jest zwieńczeniem wieloletnich starań. Dzięki niej wielu mieszkańców jeszcze sprawniej niż dotychczas będzie mogło dostać się do Poznania, nie tylko szynobusem, jak do tej pory, ale także autobusem, samochodem i rowerem. Ta inwestycja jest również doskonałym przykładem na bardzo dobrą współpracę z Metropolią Poznań, a w szczególności z Miastem Poznań i Powiatem Poznańskim. Jestem przekonany, że dzięki dobrej współpracy będziemy mogli w niedalekiej przyszłości realizować dla naszych mieszkańców kolejne, ważne projekty – zapewniał Marcin Wojtkowiak, wójt Gminy Czerwonak.
Przed przebudową ul. Gdyńska była jednojezdniowa. Dziś ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Konstrukcja nowej jezdni wymagała budowy specjalnego nasypu i murów oporowych wzdłuż torów kolejowych. Stara droga została przebudowana i dostosowana do nowej infrastruktury. Przejazd upłynniają dwa nowe ronda na skrzyżowaniach z ul. Poznańską i Piaskową. Między rondami powstała także dodatkowa jezdnia, która zapewnia bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej. Po niej mogą się również poruszać w obu kierunkach rowerzyści. Przed hałasem z drogi chronią mieszkańców ekrany akustyczne po stronie zabudowań. Całość inwestycji dopełni oświetlenie uliczne, które poprawi bezpieczeństwo użytkowników.
Inwestycja obejmowała również infrastrukturę podziemną, w tym przebudowę sieci gazowej i teletechnicznej, kanalizacji deszczowej oraz budowę sieci wodociągowej. Mimo tak dużego zakresu inwestycji przez cały czas trwania prac zachowany został przejazd ul. Gdyńską – nie było konieczności całkowitego zamknięcia drogi.

za: www.poznan.pl


Tagi:
Czerwonak, Infrastruktura transportowa, Poznań
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4