Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-09-01

Coraz bliżej początek budowy tunelu na GrunwaldzkiejW czwartek, 27 sierpnia 2020 r. w siedzibie PIM (Poznańskie Inwestycje Miejskie) otwarto oferty w ramach ogłoszonego w lipcu przetargu na budowę węzła komunikacyjnego na ul. Grunwaldzkiej, na granicy Poznania i gminy Komorniki.

Do przetargu stanęło pięć firm, żadna z ofert nie zmieściła się w kwocie planowanej na realizację tego zadania. Najtańsza oferta nie odstaje znacznie od zakładanych nakładów, dlatego podjęte zostaną rozmowy by uzupełnić różnicę.
Otwarcie przetargu to kolejny milowy krok do realizacji tej strategicznej dla mieszkańców gminy Komorniki inwestycji. Zadanie będzie realizowane w ramach współprac miasta Poznań, Starostwa Powiatowego w Poznaniu i gminy Komorniki.
W bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Poznań Junikowo powstanie węzeł transportowy, w ramach którego wybudowany zostanie tunel pod torami kolejowymi ze schodami i windami. Zapewni on bezkolizyjny przejazd i przejście pod torami linii kolejowej E20 oraz zlikwiduje tworzące się dziś w tym miejscu utrudnienia w ruchu. Rozwiązania zastosowane przy budowie węzła mają umożliwić szybką i bezkolizyjną przesiadkę pomiędzy pociągami i autobusami “drzwi w drzwi”. Uzupełnieniem węzła transportowego będą parkingi typu “parkuj i jedź” na ok. 200 miejsc postojowych. Stworzenie w miejscu dzisiejszego przejazdu przez linię kolejową E20, bezkolizyjnego węzła komunikacyjnego umożliwi integrację transportu miejskiego, pozamiejskiego z transportem kolejowym, w tym Poznańską Koleją Metropolitalną.


Tagi:
Infrastruktura transportowa, Komorniki, Poznań, Poznańska Kolej Metropolitalna, Transport indywidualny i zbiorowy
 - 1
 - 2