2020-06-29

Tony śmieci wywiezione z Parku



Od stycznia tego roku na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego oficjalnie działa Wolontariat WPN skupiający na ten moment około 30 osób. Za ich sprawą, tylko przez nieco ponad pół roku, zebrano i wywieziono z lasu 60 tys. litrów śmieci.

Leżący na terenie obszaru metropolii Poznań Wielkopolski Park Narodowy ma powierzchnię 7584,93 ha. Powstał w 1957 r., jest położony nad Wartą, na południe od Poznania, w trójkącie miast Luboń-Stęszew-Mosina.
Inicjatorem działania jest Piotr Rubisz, pomagała mu w tym żona Ewa, z wykształcenia biolog i fizyk, a przy tym nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Luboniu. Oficjalnie Wolontariat WPN funkcjonuje od 10 stycznia, działa w nim 30 osób. – To różni ludzie. Jest wśród nich prawnik, lekarz, nauczyciel, kierowca, policjant, student, dziennikarz, a także dzieci i młodzież, która w czasie akcji pozostaje pod opieką rodziców. Chętnych jest coraz więcej… – zapewnia Piotr Rubisz. Czym się zajmują wolontariusze? – Naszym podstawowym działaniem jest oczyszczanie Parku z ciągle przybywających tam śmieci. Od października ubiegłego roku do czerwca przeprowadziliśmy 29 interwencji i akcji, po których sporządzam raport i przesyłam do WPN. Do tego dochodzą indywidualne działania wolontariuszy. W wymienionym okresie zebraliśmy około 60 tys. litrów śmieci! 20 tys. litrów bezpośrednio z terenów sąsiadujących z miastem Puszczykowo, kolejne 30 tys. litrów z okolic Mosiny, a pozostałe 10 tys. z obszarów gmin Komorniki i Stęszew – wylicza.
Działanie Wolontariatu WPN to jednak nie tylko sprzątanie śmieci. Do innych należą monitoring ruchu turystycznego, kontrola stanu infrastruktury, bieżąca obecność i utrzymanie porządku na szlakach, edukowanie turystów, udział w nasadzeniach itp. Wolontariat WPN stawia też na działalność edukacyjną. – W najbliższym czasie rozpoczniemy szerszą współpracę ze szkołami. Jestem w trakcie rozmów na temat powstania klasy pod patronatem WPN i Wolontariatu w jednej ze szkół podstawowych. Mamy stronę internetową, a planujemy także uruchomienie kanału edukacyjnego na portalu Youtube – mówi. – W ostatnim czasie stworzyliśmy tzw. Patrol WPN. Stanowią go wolontariusze, którzy w przypadku prowadzenia kilku akcji jednocześnie, w różnych miejscach Parku, koordynują działania. Poruszają się także niezależnie po parku poszukując zrzutów śmieci, odnajdują miejsca niebezpieczne, są obecni na szlakach, także w tygodniu po swojej pracy zawodowej – dodaje.¬¬¬¬¬

Za: Starostwo Powiatowe w Poznaniu


Tagi:
Komorniki, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Stęszew
 - 1