Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania




2020-06-08

Z Tarnowa do Palmir



Na 18 czerwca planowany jest wyjazd przedstawicieli Urzędu Gminy Tarnowo Podgórne i członków Towarzystwem Pamięci Generała Józefa Dobora Muśnickiego do Palmir.

Celem jest złożenie kwiatów na symbolicznym grobie Agnieszki Dowbor Muśnickiej oraz uczczenie pamięci córki generała. Z uwagi na pandemię, w wyjeździe uczestniczyć będzie skromna delegacja z gminy. Tradycyjnie wyprawie towarzyszyć będzie asysta motocyklowa, prowadzona przez wójta Tadeusza Czajkę. Udział w niej mogą wziąć wszyscy chętni motocykliści – tu nie ma ograniczeń ilościowych. Zainteresowani proszeni są o kontakt z sekretarzem gminy – Oskarem Cierpiszewskim, tel. 512 376 692.
Generał Józef Dowbór Muśnicki był m.in. (od 16 stycznia 1918 roku) dowódcą powstania wielkopolskiego, kontynuował (po majorze Stanisławie Taczaku) organizację Armii Wielkopolskiej doprowadzając jej liczebność do blisko 100 tys. żołnierzy, następnie przeprowadził proces integracji Armii Wielkopolskiej z resztą Wojska Polskiego. W końcu marca 1920 osiadł w Lusowie, a następnie w Batorowie koło Poznania na terenie gminy Tarnowo Podgórne.
Palmiry, to miejscowość położona w północno-wschodniej części Puszczy Kampinoskiej. W czasie II wojny światowej, w okresie od grudnia 1939 do lipca 1941 roku, miejsce masowych mordów dokonywanych przez Niemców na polskiej ludności. Zwłoki ofiar ekshumowane zostały w 1946 (spośród blisko 2000 ofiar egzekucji rozpoznano ok. 400 osób). W Palmirach zamordowana została przez Niemców Agnieszka Dowbor-Muśnicka ps. „Gusia” – córka gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. Miała wtedy 20 lat. W czasie okupacji działała w Organizacji Wojskowej „Wilki”. Zdekonspirowana, po pobycie w więzieniu na Pawiaku, została rozstrzelana w Palmirach.
Jej siostrą była Janina Lewandowska (1908-1940), jedyna kobieta żołnierz (pilot) – ofiara zbrodni katyńskiej.


Tagi:
Edukacja, Tarnowo Podgórne
 - 1