Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-06-04

Sytuacja się stabilizujeNa spotkaniu on-line z dziennikarzami Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania poinformował o sytuacji, jaka, w związku z epidemią koronawirusa, panuje w szpitalu Jana Strusia przy Szwajcarskiej. Liczba zakażonych i chorych nie wzrasta, pozostaje na podobnym poziomie co tydzień temu.

Od paru miesięcy, najpierw trzy razy w tygodniu, później raz na tydzień prezydent Jacek Jaśkowiak spotykał się on-line z dziennikarzami, aby informować o sytuacji jaka panuje w poznańskim szpitalu, w związku z tym, że placówka na czas epidemii koronawirusa stała się szpitalem zakaźnym przyjmującym pacjentów chorych na COVID-19 z całego województwa. Jako, że liczba zarażonych i chorych nie wzrasta, a się stabilizuje, prezydent poinformował o tym, że wczorajsze spotkanie było ostatnim w tej formule.
Obecnie, w szpitalu przy Szwajcarskiej hospitalizowane są 64 osoby zarażone. Inne dane statystyczne: w szpitalu wykonano do tej pory 5228 testów; wyzdrowiało 269 osób; zmarło 116.
Aktualnie, wśród zarażonych jest 9 mieszkańców powiatu poznańskiego i 37 mieszkańców Poznania.
Kwarantannie podlega 336 osób – mieszkańców powiatu i miasta. Spośród ozdrowieńców 171 osób to mieszkańcy Poznania i powiatu. Obecnie 46 osób z tego obszaru jest zarażonych. Niestety, od początku pandemii 7 mieszkańców powiatu poznańskiego i Poznania zmarło.
Obecnie w szpitalu przy Szwajcarskiej do respiratorów podłączonych jest 8 osób, do dyspozycji jest jeszcze 80 takich urządzeń.
– Bardzo serdecznie dziękuję mieszkańcom za odpowiedzialność, za rozsądek, za wszystkie działania, które ograniczyły liczbę osób chorych do niewielkiej liczby. Ale jednocześnie bardzo państwa proszę o zachowanie ostrożności – mówił Jacek Jaśkowiak. – Warto jeszcze przez jakiś czas, tam gdzie nie da się zachować odpowiedniego dystansu, korzystać z maseczki, często myć ręce, dezynfekować je, gdy się witamy, a w sytuacji, gdy występuje u kogoś stan gorączki, czy objawów typowych dla koronawirusa się izolować, żeby nie zarażać innych. Zachowajmy ostrożność, cieszmy się w tej chwili z tego, że możemy spędzać czas na zewnątrz, że nie musimy już we wszystkich miejscach nosić maseczek – powiedział prezydent.


Tagi:
Powiat poznański, Poznań, Rodzina i zdrowie
 - 1