Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-06-01

30 lat odrodzonych samorządówGmina Czerwonak postanowiła włączyć się w ogólnopolskie obchody jubileuszu 30-lecia funkcjonowania odrodzonej samorządności. Program obchodów był bardzo bogaty, jednak obecna sytuacja związana z epidemią wymusiła na organizatorach zmianę planów i poszukiwanie nowej formuły uroczystości.

Świętowanie urodzin rozpoczęła akcja sadzenia drzew i zakopania kapsuły czasu. 29 maja na terenie sąsiadującym z Urzędem Gminy obecny wójt Marcin Wojtkowiak oraz wójtowie poprzednich kadencji: Jacek Sommerfeld oraz Mariusz Poznański, a także Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak wszystkich kadencji zasadzili drzewa różnych gatunków. Swoje miejsce znalazły m.in. grab, buk oraz miododajne: złotokap i robinia akacjowa. Drzewo zasadził również Jan Grabkowski, starosta poznański (wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań), który uczestniczył w uroczystościach.
W imieniu śp. Krystyny Rybki, która sprawowała funkcję Przewodniczącej Rady Gminy w latach 1990 – 1994 oraz 1994 – 1998 drzewo zasadziła Ewa Banaszak, wieloletnia radna i obecnie Przewodnicząca Rady Seniorów Gminy Czerwonak. Do symbolicznego sadzenia drzew zaproszono również przedstawiciela mieszkańców, który w tym roku kończy 30 lat. O tym, że jest to święto całej gminy pamiętano także przygotowując treść tablicy, umieszczonej na odsłoniętym pamiątkowym głazie. Pod głazem wkopana została „kapsuła czasu”, w której poza gminnymi pamiątkami i majowym wydaniem biuletynu „I wiesz więcej” umieszczono „Listy do Przyszłości”, napisane przez mieszkańców gminy.
Wszyscy goście poproszeni o zasadzenie drzew otrzymali pamiątkowe statuetki, wykonane przez lokalną artystkę Katarzynę Malinowską. Statuetki nawiązują do czerwca polskiego – owada hodowanego na stokach Dziewiczej Góry przez owińskie cysterki dla uzyskania czerwonego barwnika.
Tagi:
Czerwonak, Edukacja, Powiat poznański
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4
 - 5
 - 6