Co tydzień, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania przedstawia raport z poznańskiego szpitala im. Jana Strusia przy Szwajcarskiej w Poznaniu, przeznaczonego do leczenia chorych na covid-19. Najnowsze dane dotyczą sytuacji na dzień 20 maja.
Od samego początku epidemii (16 marca) w poznańskim szpitalu zarejestrowano 544 pacjentów chorych na covid-19, liczba chorych na tę chorobę spada. Na dzień 20 maja było to 76 osób. Łącznie w szpitalu przebywa 97. – To oczywiście jest bardzo pozytywna informacja, która jednak rodzi pytania dotyczące zasadności utrzymywania tak rozbudowanego szpitala, z tak dużym personelem przeznaczonym do leczenia osób chorych na covid-19 – mówił Jacek Jaśkowiak. – Problemem są również chorzy, którzy zgłaszają inne dolegliwości. I pierwszeństwo, które zostało w tej chwili wybrane w zakresie koronawirusa odbywa się kosztem tych chorych, którzy mają innego rodzaju schorzenia – dodał prezydent.
W szpitalu od początku wykonanych zostało 4429 testów. Wyzdrowiało 206 osób, niestety zmarło na covid-19 109 osób. Obecnie w szpitalu przebywa 97 osób (zakażeni i niezakażeni), wśród nich dużą grupę (46 osób) stanowią pacjenci domów pomocy społecznej i zakładów opiekuńczo leczniczych.
Obecnie wśród chorych 61 osób to mieszkańcy Poznania, a 26 powiatu poznańskiego. 403 osoby z Poznania i powiatu poddane są kwarantannie, 2 osoby znajdują się pod nadzorem epidemiologicznym. W Poznaniu i powiecie 105 osób wyzdrowiało, niestety 5 zmarło. – Dzięki zaangażowaniu personelu medycznego i odpowiedzialności mieszkańców, którzy zachowali zasady higieny – mycie rąk, poruszanie się w maseczkach – dzięki temu udało się uniknąć takiego dramatu, który widzieliśmy na zdjęciach z Włoch, Hiszpanii, czy ze Stanów Zjednoczonych – mówił Jacek Jaśkowiak. N 88 respiratorów, jest konieczność użycia 7, do których podłączeni są najbardziej chorzy.
Tagi:
Powiat poznański,
Poznań,
Rodzina i zdrowie