Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-03-23

Sokolnik kontra gawronyW wielu miejscach w Buku na drzewach przebywają gawrony i kawki. Ptaki zakłócają życie mieszkańcom, zanieczyszczając chodniki, ławki i zaparkowane auta. Szczególnie liczebnie występują w parku Sokoła i na terenie przy ulicy Dworcowej.

W tych lokalizacjach od 16 marca działa sokolnik, który do pomocy zatrudnił ptaki jastrzębiowate. Działania zlecił Urząd Miasta, w odpowiedzi na zgłaszane przez mieszkańców problemy z uciążliwym ptactwem. Praca sokolnika polega na wypuszczaniu drapieżników w chwili zlokalizowania zgrupowania gawronów lub kawek. Celem jest odstraszenie i zniechęcenie do zakładania gniazd i w efekcie zmuszenia do przeniesienia się uciążliwych ptaków poza miasto.
Praca sokolnika trwa od świtu do zmierzchu. Władze gminy zwracają się z prośbą do mieszkańców o omijanie (w miarę możliwości) terenu jego działania. Proces odstraszania szkodników jest długoterminowy i bardzo złożony, dlatego najprawdopodobniej w tym roku nie uda się jeszcze osiągnąć stuprocentowej skuteczności. Władze gminy planują całkowite wyeliminowanie problemu w ciągu kilku najbliższych lat.

FOT. PIXABAY


Tagi:
Buk
 - 1