2020-02-20

W powiecie poznańskim żyje się bezpieczniejTak wynika z najnowszego raportu o stanie bezpieczeństwa, który na sesji Rady Powiatu w Poznaniu przedstawił insp. Robert Kasprzyk, komendant Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Podczas posiedzenia Rady rozstrzygnięty został też konkurs na najlepszy komisariat w powiecie. Tym razem I miejsce zajęli policjanci z Buku.

– Mimo tego, że wśród zadań własnych powiatu nie ma zagadnień związanych z bezpieczeństwem, to i tak co roku przeznaczamy na nie sporo środków. W 2020 roku zaplanowaliśmy ponad 3 miliony złotych. A przez prawie 20 lat na ten cel przeznaczyliśmy ponad 26 milionów złotych, co jest ewenementem na skalę kraju – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. – Pieniądze zostaną przekazane między innymi na wsparcie remontów komisariatów w Buku i Mosinie oraz na zakup nowych radiowozów, a także unowocześnienie ośrodka OSP w Bolechowie i jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krzesinach – dodał starosta.
Z najnowszego raportu policyjnego za 2019 rok wynika, że funkcjonariusze odnotowali spadek poziomu przestępczości w stosunku do 2018 r. Wzrosła wykrywalność kradzieży z włamaniem, bójek, pobić, czy uszkodzeń mienia. W 2019 r. na terenie powiatu poznańskiego policjanci zatrzymali na gorącym uczynku 392 nietrzeźwych kierowców. To o 145 więcej niż w roku poprzednim. – Mimo iż w ubiegłym roku zanotowaliśmy mniej wypadków oraz kolizji na drogach, to niestety więcej osób zginęło. W tym przypadku zawinił czynnik ludzki, czyli nadmierna prędkość. Zatrzymaliśmy więcej osób pod wpływem alkoholu. Zwracamy również uwagę na zdarzenia drogowe z udziałem pieszych oraz rowerzystów. Niestety i tu często brawura bierze górę nad zdrowym rozsądkiem. Dlatego cyklicznie prowadzimy prelekcje, pogadanki w szkołach – tłumaczył Robert Kasprzyk, komendant KMP w Poznaniu. – Naszym głównym celem jest zwiększenie liczby funkcjonariuszy pracujących na drogach. Chcemy też zakupić specjalistyczny samochód, który ma posłużyć eliminowaniu pojazdów niesprawnych technicznie oraz zanieczyszczających środowisko – dodał komendant.
Od lat prowadzony jest ranking komisariatów w powiecie poznańskim. A wszystko po to, aby wyłonić i nagrodzić najlepszych.
Przy ocenie pod uwagę brane są m.in.: liczba wszczętych postępowań w odniesieniu do roku poprzedniego, liczba wykrytych przestępstw kryminalnych, a także liczba zatrzymanych kierowców nietrzeźwych lub prowadzących pojazd pod wpływem środków odurzających.
Tegorocznym zwycięzcą okazał się komisariat policji w Buku. Nagrodę z rąk starosty poznańskiego – 30 tys. złotych – odebrał komendant Hubert Spychała.
– Od kilku lat udaje nam się utrzymywać w czołówce komisariatów powiatu poznańskiego – powiedział asp. szt. Hubert Spychała. – Z pewnością taki zastrzyk finansowy poprawi jakość naszej pracy. A wygrana w rankingu jeszcze bardziej nas zmobilizuje. Ponadto remont, planowany w naszym komisariacie, jest także olbrzymią nagrodą – dodał komendant komisariatu w Buku. W tegorocznym budżecie powiatu poznańskiego zaplanowano 300 tys. złotych na modernizację tej jednostki.
¬Jak podkreśla starosta poznański, praca naszych policjantów to nie tylko wykrywanie przestępstw czy karanie kierowców łamiących przepisy.
– To także wiele działań prewencyjnych, w które bardzo się włączamy i wspieramy je finansowo – mówi Jan Grabkowski. I tak każdego roku dzieci rozpoczynające szkołę otrzymują fluorescencyjne kamizelki w ramach akcji „Kamizelki dla pierwszaków”. W ubiegłym roku powiat ubrał 6 tys. pierwszoklasistów. Przez 18 lat, czyli przez czas trwania akcji, przekazał 65 tys. kamizelek oraz elementów odblaskowych.
Prowadzone są także debaty społeczne mające na celu upowszechnienie a także wymianę informacji dotyczących bezpieczeństwa. Rokrocznie na terenie powiatu poznańskiego prowadzona jest kampania dotycząca właściwego zabezpieczania oraz parkowania rowerów. Od wielu już lat w Bolechowie, na terenie jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 8 Komendy Miejskiej Straży Pożarnej w Poznaniu odbywa się piknik rodzinny „Bezpieczni w powiecie poznańskim”, który przyciąga miłośników dobrej zabawy.

Tagi:
Powiat poznański
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4