W siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. Zrównoważonej Mobilności Metropolii Poznań. Jako, że „Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Metropolii Poznań” przyjęty został przez Radę Metropolii Poznań pod koniec 2016 roku i dotyczył okresu 2016-2025, podstawowym zadaniem Zespołu będzie aktualizacja planu dla okresu 2020-2030.
W spotkaniu wzięli udział wicestarosta poznański Tomasz Łubiński, Mariusz Wiśniewski zastępca prezydenta Poznania oraz reprezentanci gmin tworzących Stowarzyszenie Metropolia Poznań. Spotkanie prowadził Bogdan Frąckowiak, wicedyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań oraz pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań ds. Poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Na czele zespołu stoi starosta poznański Jan Grabkowski, wiceprzewodniczącym jest Mariusz wiśniewski, zastępca prezydenta miasta Poznania, natomiast koordynatorem prac Zespołu ds. Zrównoważonej Mobilności Metropolii Poznań jest Bogdan Frąckowiak. – Cieszę się, że zespół do spraw mobilności rozpoczyna pracę, bardzo liczę na Państwa pełne zaangażowanie w jego pracę – mówił Tomasz Łubiński. – Naszym zadaniem jest opracowanie planu, który będzie podstawą do prowadzenia działań inwestycyjnych – dodał wicestarosta. – Zadanie, które przed nami stoi jest bardzo ważne, ponieważ w ostatnich latach bardzo dynamicznie zmienia się sytuacja w zakresie podróżowania na obszarze metropolii. Poznań aktualnie pracuje nad planem mobilności dla miasta. Zamierzamy usystematyzować cały obszar polityk transportowych, który tworzył się od wielu lat. W planie kładziemy nacisk na ekologię, ekonomię i bezpieczeństwo – informował Mariusz Wiśniewski.
Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan) to strategiczny plan stworzony w celu usatysfakcjonowania potrzeb mobilności ludzi oraz gospodarki w miastach i ich obszarze funkcjonalnym, dla lepszej jakości życia mieszkańców. Opiera się on na istniejących praktykach planistycznych i bierze pod uwagę zasady integracji, udziału społecznego oraz oceny. Zakłada stworzenie systemu zrównoważonego transportu, który będzie ułatwiał poruszanie się mieszkańców po obszarze metropolii Poznań i będzie dla nich bardziej dostępny. Celem podstawowym planu jest podniesienie poziomu i jakości życia mieszkańców. W planie wykorzystane zostaną wszystkie dostępne środki transportu – tramwaje, autobusy, koleje, samochody i inne środki, w tym rowery.
Zaktualizowanie i wprowadzenie w życie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla metropolii Poznań przyczyni się do poprawy jakości powietrza, zmniejszenia hałasu i ograniczenia zmian klimatycznych, co na pewno wpłynie pozytywnie na stan zdrowia mieszkańców metropolii Poznań.
Tagi:
Czerwonak,
Dopiewo,
Infrastruktura transportowa,
Kleszczewo,
Komorniki,
Kostrzyn,
Kórnik,
Luboń,
Mosina,
Murowana Goślina,
Oborniki,
Pobiedziska,
Powiat poznański,
Poznań,
Poznańska Kolej Metropolitalna,
Puszczykowo,
Rokietnica,
Skoki,
Stęszew,
Suchy Las,
Swarzędz,
Szamotuły,
Śrem,
Tarnowo Podgórne,
Transport indywidualny i zbiorowy