Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2020-01-30

Powiat poznański dopłaci do wymiany „kopciuchów”Od najbliższego poniedziałku (3 lutego) można składać wnioski na dopłaty do wymiany starych pieców węglowych. – To trzecia edycja naszego programu. W tym roku, ze względu na olbrzymie zainteresowanie jakie notujemy możemy mieć rekordową liczbę wniosków – zapowiada Jan Grabkowski, starosta poznański.

Do tej pory powiat wydał na walkę o czyste powietrze 1,4 mln zł. W tym roku przeznacza na nią kolejne 750 tys. zł. Na jeden lokal przysługiwać będzie 7 tys. zł., natomiast wspólnota mieszkaniowa może liczyć nawet na 14 tys. zł. Wnioski będą przyjmowane do 24 lutego.
Finansowanie obejmuje modernizację lub likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym, np. drewnie czy węglu.
Każdy zainteresowany mieszkaniec może wystąpić o dofinansowanie wymiany starego systemu grzewczego na:
• podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej,
• ogrzewanie za pomocą nowego kotła zasilanego paliwem gazowym lub olejem opałowym,
• ogrzewanie elektryczne,
• pompę ciepła,
• ogrzewanie za pomocą nowoczesnego, zasilanego automatycznie, kotła na paliwo stałe.
Na jeden lokal przysługiwać będzie 7 tys. zł., natomiast wspólnota mieszkaniowa może liczyć nawet na 14 tys. zł. Nie może to być jednak więcej niż 80% kosztów kwalifikowalnych netto.
– Problem smogu dotyczy nas wszystkich, nie tylko osób mieszkających w mieście. Dlatego promujemy proekologiczne zachowania wśród mieszkańców 17 podpoznańskich gmin. Aktywnie ich wspieramy, znacząco refundując koszty, które ponieśli decydując się na likwidację „kopciuchów” – przypomina Jan Grabkowski, starosta poznański. – W maju chcemy podpisywać pierwsze umowy na wymianę ogrzewania – ale jest to uzależnione od liczby wniosków – zaznacza starosta.
Regulamin akcji oraz wzory dokumentów dostępne są w siedzibie Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz na stronie: https:// www.bip.powiat.poznan.pl w zakładce Środowisko.
 - 1