2019-12-03

Śladami powstania wielkopolskiego



Grudzień to miesiąc wybuchu powstania wielkopolskiego, którego pamięć w regionie pozostaje nadal żywa, a ślady zrywu niepodległościowego można odkrywać na różne, niekiedy zaskakujące sposoby. W tym miesiącu na terenie metropolii Poznań, podobnie jak w całej Polsce, nie brak również wydarzeń nawiązujących do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

Atmosferę świątecznych jarmarków będzie można poczuć m.in. w Czerwonaku, Kórniku, Obornikach, Puszczykowie, Suchym Lesie, Swarzędzu i Tarnowie Podgórnym. „O Bożym Narodzeniu nie tylko śpiewająco” opowie koncert w Śremie, a efektowne wnętrza kórnickiego zamku stanowić będą scenerię koncertu Hej, kolęda, kolęda. Deli Park w Trzebawiu przemieni się w Świąteczną Krainę z żywą szopką, warsztatami z elfami i niesamowitymi iluminacjami.
Chcąc pogłębić wiedzę o powstaniu wielkopolskim, warto wybrać się do Lusowa, gdzie działa Muzeum Powstańców Wielkopolskich. Ekspozycję placówki tworzą oryginalne dokumenty, mapy, zdjęcia, sztandary, mundury, militaria i modele. Wiedzę zdobytą w muzeum można później wykorzystać, ruszając śladami powstania trasą… murali. W ostatnich latach murale powstańcze pojawiały się jak grzyby po deszczu i dziś zdobią ściany m.in. w Biedrusku, Bninie (część Kórnika), Chomęcicach, Czerwonaku, Komornikach, Kostrzynie, Koziegłowach, Kórniku, Lusowie, Obornikach, Pobiedziskach i Puszczykowie. Do najciekawszych z pewnością należy praca Radosława Barka w Buku, która przedstawia scenę rozbrojenia niemieckiego pociągu na tamtejszym dworcu kolejowym. Warto też odwiedzić Śrem, gdzie na ścianach bloków przy ul. Wojska Polskiego znalazły się aż trzy imponujące malowidła: Listy – Powstaniec Wielkopolski, Mały Ułan oraz Ignacy Jan Paderewski. Wędrówkę śladami powstania umożliwiają również gry turystyczne. Do zabawy wystarczy pobrana z internetu i samodzielnie wydrukowana karta gry. Aby odczytać hasło końcowe gry Pierwsze Iskry, należy odwiedzić miejsca pamięci w co najmniej trzech z 12 miejscowości wokół Poznania – od Trzcielina (gmina Dopiewo) po Skoki. Akcenty powstańcze znalazły się też na kartach gier-questów Murowana Goślina z historią w tle oraz Stęszew z polotem. Tematyki zrywu 1918–1919 w całości dotyczą dwa questy samochodowe pod tytułem Powstanie wielkopolskie: zapomnianym bohaterom, z których pierwszy rozpoczyna się w Buku, a drugi w Biedrusku. Niezależnie od udziału w grze, w tej ostatniej miejscowości warto zobaczyć odsłonięty w tym roku okazały Panteon Powstania Wielkopolskiego.

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Na fotografii: powstańczy mural w Buku


Tagi:
Czerwonak, Kórnik, Kultura, Oborniki, Puszczykowo, Suchy Las, Swarzędz, Tarnowo Podgórne
 - 1
 - 2