Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-08-26

W podziękowaniu za plonyBarwne widowisko obrzędu dożynkowego przedstawił Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy”. Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy wygrało Dopiewo. Tłumy mieszkańców z całego powiatu poznańskiego wzięły udział w powiatowo-gminnych dożynkach.

W sobotę, 24 sierpnia, świętowano podczas powiatowo-gminnych dożynek, które tym razem odbyły się w Buku. – Organizowanie dożynek wspólnie z powiatem to dla nas wyróżnienie, a samo święto jest doskonałą okazją do podziękowania rolnikom za ich trud i ciężką pracę – mówił Paweł Adam, burmistrz Buku.
Rolnikom i wszystkim ludziom pracy dziękował również Jan Grabkowski, starosta poznański. – Powiat poznański największy i bardzo zamożny, świetnie się rozwija. Dlaczego? Bo jego największym skarbem są mieszkańcy siedemnastu podpoznańskich gmin. Niezwykle pracowici, szczerzy, sumienni i otwarci. To jest Wasze święto – podkreślał Jan Grabkowski, starosta poznański.
Również mieszkańcy Buku nie ukrywali zadowolenia, że po tylu latach przerwy, zapadła decyzja o organizacji święta plonów właśnie u nich.
– Do Buku sprowadziliśmy się kilka lat temu z Poznania. I dopiero teraz możemy pokazać naszym dzieciom na czym polega święto plonów – mówili Helena i Stefan Parzyńscy, którzy sobotnie popołudnie postanowili spędzić na stadionie miejskim. – Czekamy jeszcze na koncerty, mąż na MeGustar oraz Shantel, a ja na gwiazdą wieczoru czyli Antka Smykiewicza – dodaje pani Helena.
Święto plonów rozpoczęło się mszą świętą, po której przed sceną pojawili się „Lusowiacy”. Każdy miał okazję obejrzeć przepiękny obrzęd dożynkowy w wykonaniu tego zespołu. Było tradycyjne obtańcowanie wieńca dożynkowego i chleba wypieczonego z tegorocznych plonów. W konkursie na wieniec dożynkowy zwyciężyli mieszkańcy Dopiewa.
W programie sobotniego święta w Buku zaplanowano występ Kapeli Podwórkowej Junki z Buku. Na Stadionie Miejskim zagrały dwa zespoły disco polo – MeGustar oraz Shantel, a gwiazdą wieczoru był Antek Smykiewicz. Organizatorzy przygotowali też specjalny program dla najmłodszych, którego motywem przewodnim była ekologia. Nie zabrakło ciekawych warsztatów i animacji, a także ścianki do wspinania oraz tradycyjnych dmuchanych zamków.


 - 1
 - 2
 - 3