Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2019-01-25

Wielka inwestycja zakończonaPrawie 30 milionów złotych kosztowała modernizacja drogi powiatowej przebiegającej przez teren trzech metropolitalnych gmin: Swarzędz, Kleszczewo i Kostrzyn.

Najważniejszą inwestycją drogową zrealizowaną przez powiat poznański w 2018 roku jest niewątpliwie przebudowa drogi z Zalasewa przez Gowarzewo do węzła Kleszczewo. Tak dużej inwestycji drogowej w historii samorządu jeszcze nie było. Sama przebudowa trwała ponad rok (rozpoczęła się w listopadzie 2017 roku, a zakończyła w grudniu 2018 roku), jednak przygotowania do niej rozpoczęły się wiele miesięcy wcześniej. To też najdroższa w historii powiatu inwestycja: prace kosztowały prawie 30 mln zł, do tego doliczyć trzeba niemal 0,5 mln zł na przygotowanie dokumentacji i ponad 4 mln zł na wykup gruntów. Przeszło 15,4 mln zł dofinansowania do inwestycji powiat poznański otrzymał z unijnego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+.
Przebudowana droga przebiega w granicach trzech gmin: Swarzędza, Kleszczewa i Kostrzyna – a dokładnie od ulicy Olszynowej w Zalasewie, przez Gowarzewo, do węzła S5 w Kleszczewie. To aż 6,8 km! Zakres prac był ogromny, ale podsumowując, można powiedzieć, że jezdnia została wymieniona lub wzmocniona i poszerzona do 7 m. Powstały chodnik i ścieżka rowerowa, dwa ronda w Gowarzewie, przebudowano skrzyżowania i wykonano nowe odwodnienie drogi.
Przejścia dla pieszych, przystanki, skrzyżowania i przejazdy dla rowerzystów zostały oświetlone, dzięki czemu stały się dużo bezpieczniejsze. Przebudowano również przystanki autobusowe oraz zjazdy na posesje znajdujące się przy drodze.

kkTagi:
Infrastruktura transportowa, Kleszczewo, Kostrzyn, Swarzędz
 - 1