25 października 2018 roku Spółka Koleje Wielkopolskie (KW) wzięła udział w IV Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami. Wydarzenie miało miejsce na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym w Warszawie. Spółka KW była jedynym uczestnikiem, reprezentującym przewoźników kolejowych.
Zaangażowanie w tematykę dostępności infrastruktury dla osób z niepełnosprawnościami jest zbieżne z celami Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, której operatorem jest spółka KW. Przeciwdziałanie dyskryminacji to nie tylko niwelowanie przeszkód budowlanych czy aranżowanie nowej przestrzeni z myślą o wszystkich jej użytkownikach. Wsparcie polega także na aktywnym udziale personelu i przewidywaniu potencjalnych utrudnień. Koleje Wielkopolskie nieustannie wychodzą naprzeciw potrzebom osób z niepełnosprawnościami. Tabor Spółki i przyjęte w niej procedury są w 100 procentach dostosowane do przewozu pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się.
Jak wskazuje Społeczny Raport Alternatywny z realizacji Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce, urzędowe poświadczenie niepełnosprawności posiada 4 697 000 obywateli. Wliczając w to Polaków, których ograniczenia nie są objęte systemem orzekania, problemy dotyczą aż 1/4 społeczeństwa. Tym bardziej niezbędne jest tworzenie rozwiązań adekwatnych do sytuacji i wytycznych sekretarza generalnego ONZ, Kofiego Annana.
Zorganizowanie bezpiecznej podróży w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej opiera się na niezawodności całego łańcucha transportowego. Dzięki takiemu podejściu z PKM korzystać może coraz większa grupa osób z ograniczeniami, posiadająca naturalne aspiracje i wymagania w zakresie dostępu do pracy i wykształcenia.
Podczas Kongresu zorganizowano aż siedem równoległych sesji poświęconych równości szans i niedyskryminacji, orzecznictwu i świadczeniom rentowym, Niezależnemu Życiu, edukacji, pracy i zatrudnieniu, dostępności oraz self-adwokaturze. Panelom dyskusyjnym towarzyszyła prezentacja amerykańskich rozwiązań na tym polu.
Gośćmi i uczestnikami Kongresu o międzynarodowym wymiarze byli przedstawiciele świata nauki, trzeciego sektora, a także pedagodzy i terapeuci. Finalnym akcentem wydarzenia było przyjęcie Uchwały adresowanej do władzy publicznej.
Kongres odbył się pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Tagi:
Koleje Wielkopolskie,
osoby z niepełnosprawnościami,
Poznańska Kolej Metropolitalna