2017-12-04

O kolei i ZIT



Na posiedzeniu Rady Metropolii, 1 grudnia w Sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego spotkali się burmistrzowie i wójtowie gmin tworzących Stowarzyszenie. W posiedzeniu uczestniczyli również Jacek Jaśkowiak, prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań i Jan Grabkowski, wiceprezes Zarządu. W związku z tym, że dużą część posiedzenia poświęcono omówieniu spraw związanych z PKM, na spotkanie zaproszono też Wojciecha Jankowiaka, wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Włodzimierza Wilkanowicz, prezesa Zarządu Kolei Wielkopolskich Sp. z o.o.

Najważniejsze punkty programu posiedzenia dotyczyły informacji o postępie prac nad uruchomieniem systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz podjęcia dwóch uchwał: w sprawie zmiany Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania i w sprawie zmian w budżecie Stowarzyszenia na rok 2017. Uchwały zostały podjęte jednogłośnie.
Prezentację dotyczącą zaawansowania prac nad budową systemu PKM przedstawił Bogdan Frąckowiak, pełnomocnik Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań ds. PKM. Prezentacja w bardzo przystępny sposób przedstawiała sposób podziału kosztów utrzymania systemu przy zwiększeniu liczby połączeń. Uczestnicy posiedzenia poinformowani zostali też o kolejności uruchamiania połączeń. Pierwsze linie na których będą jeździć koleje z logo PKM łączyć będą Poznań z Nowym Tomyślem, Grodziskiem Wielkopolskim, Wągrowcem i Jarocinem. System uruchomiony zostanie w pierwszej połowie 2018 roku. Bogdan Frąckowiak poinformował, że tylko jeden samorząd sprzeciwił się uczestnictwu w projekcie - Opalenica. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami przekazanymi wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego, położonym wzdłuż linii, jeśli któraś z gmin nie będzie chciała uczestniczyć w projekcie, pociągi PKM nie będą się zatrzymywać na jej terenie. Właśnie w takiej sytuacji będzie Opalenica, jeśli podtrzyma swoje stanowisko.
Prezentację przedstawiającą zmiany w Strategii ZIT dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania przedstawił Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań.
Jedna z zaakceptowanych przez Radę zmian dotyczyła wprowadzenia do Strategii projektu pozakonkursowego budowy węzła przesiadkowego przy Grunwaldzkiej w Poznaniu. Pozostałe zmiany dotyczyły przesunięcia środków pomiędzy poszczególnymi działaniami.
Następne posiedzenie Rady Metropolii zaplanowano na styczeń 2018 roku.

Tagi:
Działalność, Poznań, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
 - 1