W styczniu 2011 r. w podpoznańskich Złotnikach ruszy budowa Nickel BioCentrum. W ciągu 12 miesięcy na terenie Nickel Technology Park Poznań powstanie nowoczesne, spełniające europejskie standardy biobezpieczeństwa, Centrum Biotechnologii. Inwestycja o wartości 21,5 mln zł otrzymała w maju br. dofinansowanie z funduszy unijnych przeznaczonych na wspieranie innowacyjnych przedsięwzięć w Wielkopolsce. Nickel BioCentrum ma skupiać polskie i zagraniczne podmioty działające w branży biotechnologicznej.
Podmioty, które zdecydują się zlokalizować swoją działalność w podpoznańskim Nickel BioCentrum, będą miały do dyspozycji nowoczesny obiekt o powierzchni ok. 4 tys. m2. Znajdą się w nim przygotowane specjalnie na potrzeby biobiznesu powierzchnie biurowe i laboratoryjne pod wynajem oraz profesjonalnie wyposażone, dostępne dla wszystkich najemców laboratoria - tzw. core facilities. Przewidziana w projekcie specjalistyczna baza laboratoryjna będzie spełniać standardy europejskie i wymogi biobezpieczeństwa klasy II, z możliwością podniesienia do klasy III. W budynku powstaną również sale konferencyjne, magazyny oraz pomieszczenia socjalne.
Nickel BioCentrum ma szansę stać się w przyszłości aktywną platformą współpracy firm biotechnologicznych, zespołów naukowych oraz instytucji otoczenia biznesu w zakresie wymiany informacji, wiedzy oraz transferu innowacyjnych technologii.
Nickel BioCentrum to także szansa dla ludzi młodych, absolwentów kierunków biotechnologicznych, dla których Centrum stworzy nowe miejsca pracy. Do tej pory, ze względu na brak atrakcyjnej oferty w kraju, młodzi biotechnolodzy w większości szukali zatrudnienia zagranicą. Z kolei przed studentami poznańskich uczelni pojawi się możliwość odbywania staży w działających w NTPP biofirmach.
Centrum Biotechnologii wydaje się być projektem unikalnym na skalę krajową, przede wszystkim ze względu na kompleksowość zakładanych działań i usług. Poza wynajmem specjalistycznej, indywidualnie przygotowanej infrastruktury, bardzo ważnym elementem jego oferty będzie świadczenie kompleksowych usług w ramach tzw. "jednego okienka". Zlokalizowane w Nickel BioCentrum podmioty uzyskają stały dostęp do specjalistycznej wiedzy w zakresie rozwoju i komercjalizacji produktów czy usług biotechnologicznych, jak również możliwość prowadzenia wspólnych projektów badawczych z innymi firmami z biosektora. Będą mogły korzystać także ze świadczonych w NTPP usług okołobiznesowych (księgowość, outsourcing IT, archiwizacja danych i dokumentów, obsługa prawna, itp.). Ponadto, zatrudnieni w Parku fachowcy będą udzielać informacji o możliwych formach finansowania innowacyjnych projektów oraz pomogą w zdobyciu niezbędnego do realizacji przedsięwzięcia kapitału.
Realizacja centrum na obszarze Aglomeracji Poznańskiej pozwoli stworzyć trzeci, obok Łodzi i Krakowa, silny ośrodek wspierający rozwój polskiej biogospodarki, jednego z kluczowych sektorów warunkujących dalszy rozwój gospodarczy świata.
Tagi:
Aglomeracja Poznańska,
biotechnologia,
biznes,
fundusze unijne,
Gospodarka i biznes,
Nickel Technology Park Poznań,
przedsiębiorcy,
Suchy Las