Certyfikaty przyznane. Wiemy, w których cukierniach i piekarniach można w tym roku kupić Rogala Świętomarcińskiego. W sumie jest ich 101. Kupując tam rogala możemy mieć pewność, że został on wypieczony ściśle według oryginalnej receptury.
Certyfikowany rogal musi mieć wagę od 200 do 250 gramów. Oceny wypieków dokonuje Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu. Te, które spełniają surowe kryteria, otrzymują dyplomy potwierdzające jakość.
Pwdziwy rogal świętomarciński składa się z ciasta półfrancuskiego wypełnionego nadzieniem z białego maku, z dodatkiem wanilii, mielonych daktyli lub fig, rodzynek, skórki pomarańczowej, aromatu migdałowego, owoców w syropie lub kandyzowanych, dekorowany pomadą i rozdrobnionymi orzechami.
Tradycyjnie wypiekany poznański rogal świętomarciński może poszczycić się unijnym znakiem geograficznym od 19 listopada 2008 r. W praktyce oznacza to, że prawdziwy rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Poza tym rejonem nikt nie może używać tej nazwy.
Załączniki:
Lista cukierni.doc [155.00 KB]
Tagi:
Kultura,
Poznań,
rogal świętomarciński