2015-01-28

Przedstawiciele Biura Stowarzyszenia Metropolii Poznań uczestniczyli w szkoleniu na temat wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT)



W dniach 19-20 stycznia 2015 r., w Zakopanem odbyło się szkolenie dotyczące wdrażania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) w Polsce, zorganizowane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Na zaproszenie Ministerstwa w szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich powołanych w Polsce ZIT-ów wojewódzkich (17) oraz ZIT-ów subregionalnych (7) a także pracownicy urzędów marszałkowskich odpowiedzialni za wdrażanie Regionalnych Programów Operacyjnych. Metropolię Poznań reprezentowali dyrektor Biura Maciej Musiał i koordynator ds. ZIT Adam Futymski.

Szkolenie rozpoczęło się od zaprezentowania wyników negocjacji krajowych i regionalnych programów operacyjnych z Komisją Europejską. Efektem negocjacji jest między innymi uzyskanie przez Związki ZIT statusu instytucji pośredniczących we wdrażaniu Regionalnych Programów Operacyjnych, co wzmacnia ich pozycję, ale oznacza konieczność posiadania odpowiednich struktur organizacyjnych, zasobów kadrowych i procedur potwierdzonej udzieleniem tzw. desygnacji przez Ministra Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego.
Ważnym punktem szkolenia było wystąpienie przedstawiciela MIiR na temat możliwości finansowania projektów komplementarnych wskazanych w Strategii ZIT ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Istotne jest, że w przypadku miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych posiadających strategie ZIT będzie stosowany tryb pozakonkursowy z wyłączeniem projektów kolei aglomeracyjnej, w stosunku do których będzie stosowany konkursowy tryb wyboru spośród projektów zapisanych w Kontraktach Terytorialnych, z zastosowaniem preferencji dla projektów zidentyfikowanych w strategiach ZIT (dodatkowe punkty).
Prof. Marek Kozak, który jako ekspert MIiR oceniał wszystkie Strategie ZIT opracowane dla Miejskich Obszarów Funkcjonalnych Miast Wojewódzkich, zwrócił uwagę uczestników szkolenia na najczęściej występujące słabości ocenianych strategii; do których zaliczył wysoki indywidualizm członków i niską skłonność do współpracy w Związkach ZIT, nadmierne preferowanie w strategiach ZIT projektów infrastrukturalnych oraz zauważalną w wielu strategiach słabości logiki interwencji rozumianej jako spójność diagnozy i analizy SWOT z przyjętymi w strategii celami, priorytetami, działaniami i projektami;
Maja Łukaszewska-Krawiec z DG Regio przedstawiła Europejską perspektywę podejścia ZIT. Z podanych przez nią informacji wynika, że w skali całej Unii Europejskiej kwota zaprogramowana na wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich wyniesie 16,5 mld euro. W kwotach bezwzględnych Polska ma największą wśród krajów członkowskich alokację na podejście ZIT wynoszącą 3,12 mld euro. Jeżeli jednak porówna się wysokość alokacji na ZIT w stosunku do całości krajowych środków z EFRR, to zdecydowanie przoduje Rumunia, która przeznaczyła na ZIT 25% funduszy EFRR. Polska ze współczynnikiem 8% zajmuje w tym rankingu miejsce poza pierwszą dziesiątką.
Dorota Chlebosz, dyrektor Departamentu Prawnego MIiR, omawiała problem formy prawnej Związku ZIT w kontekście pełnienia funkcji Instytucji Pośredniczącej. Jako optymalną formę prawną wskazała stowarzyszenie. Z tego punktu widzenia dokonana kilka lat temu instytucjonalizacja partnerstwa działającego w obrębie Metropolii Poznań okazała się rozwiązaniem idealnym.

Załączniki:
mp program.doc [27.50 KB]
mp zit Notatka.docx [20.17 KB]


Tagi:
Poznań, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
 - 1
 - 2