2018-06-05

Zawodówki coraz popularniejszeOgromne zainteresowanie uczniów nauką w szkole w Murowanej Goślinie sprawiło, że zapadła decyzja o rozbudowie tego ponad stuletniego obiektu. W poniedziałek, 4 czerwca odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod rozbudowywaną placówkę. Dzięki supernowoczesnemu wyposażeniu, w budynku powstanie pokój treningowy, gdzie przyszli hotelarze będą się uczyć między innymi, jak profesjonalnie pościelić łóżko.

15 milionów złotych powiat poznański przeznaczył na rozbudowę szkoły w Murowanej Goślinie, należącej do Zespołu Szkół w Bolechowie. 4 miliony złotych udało się zdobyć w ramach dofinansowania unijnego. Rozbudowa ponad stuletniej szkoły to duże wyzwanie. Po zakończeniu prac szkoła zyska dodatkowe pomieszczenia a przez to, całkowicie nowe oblicze.
- Dziś to my podpowiadamy innym jak kształcić zawodowców. Dlatego musimy im zapewnić najlepszą bazę dydaktyczną. Stąd decyzja o rozbudowie naszej placówki - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.
Obecnie na placu budowy z ziemi "wyrastają" ściany budynku dydaktycznego, a w miejscu, gdzie docelowo powstanie hala sportowa, montowane są słupy konstrukcyjne. Zgodnie z harmonogramem, do końca wakacji budynek dydaktyczny będzie w stanie surowym otwartym z dachem. Po wakacjach przyjdzie czas na prace związane między innymi z układaniem instalacji czy montażem okien.
- Inwestujemy w szkoły zawodowe, które obecnie nie są już przechowalnią dla najsłabszych uczniów, jak to miało miejsce w czasach PRL - mówił podczas wmurowania kamienia węgielnego pod nowe skrzydło szkoły Jan Grabkowski, starosta poznański. - Stawiamy na nowoczesny i elastyczny system kształcenia, by absolwenci naszych szkół, od razu po zakończeniu nauki byli wysoko wyspecjalizowanymi i wykształconymi pracownikami, znajdującymi zatrudnienie. A po opuszczeniu szkoły potrafili korzystać z wartości kulturalnych, znali literaturę, potrafili dyskutować na różne tematy.
Nauka przygotowywania bankietów i zasady cateringu uczniowie będą poznawać dzięki nowej pracowni gastronomicznej i sali bankietowej. Pracowania hotelarska z recepcją i pokojem treningowym umożliwi młodzieży naukę profesjonalnej obsługi gości i... fachowego ścielenia łóżek oraz poznania zasad utrzymywania porządku w trakcie pobytu gości i po opuszczeniu przez nich pokoju hotelowego.
W ramach rozbudowy powstaną też sala sportowa, biblioteka z czytelnią, dwie sale językowe i dwie komputerowe. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych dzięki między innymi zamontowaniu windy i dźwigu osobowo-hydraulicznego.
- Szkoła jako jedyna w Wielkopolsce i szósta w kraju posiada certyfikat Kuźni Talentów. Uczniowie są doskonale przygotowani do wykonywania zawodu kucharza, odbywają praktyki w najlepszych polskich restauracjach na przykład u Wojciecha Modesta Amaro, a to gwarantuje znalezienie dobrej pracy - mówi Beata Strama dyrektor Zespołu Szkół w Bolechowie do którego należy placówka z Murowanej Gośliny.

Tagi:
Edukacja, Murowana Goślina, praktyki, szkoła, zawodówki
 - 1
 - 2
 - 3
 - 4