Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania




2010-10-19

Foresight Wielkopolska



Foresight Wielkopolska to projekt społeczny realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który ma wskazać możliwe kierunki rozwoju regionu w najbliższych dwudziestu latach.

Foresight Wielkopolska to projekt społeczny realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, który ma wskazać możliwe kierunki rozwoju regionu w najbliższych dwudziestu latach. Dzięki dyskusji różnorodnych środowisk społecznych przedsięwzięcie ma się przyczynić do podniesienia rozwoju gospodarczego i jakości życia Wielkopolan. Do dyskusji zostanie zaproszonych blisko 150 ekspertów: przedstawicieli nauki, kultury, gospodarki, biznesu, organizacji pozarządowych i mieszkańców. Uczestnicy projektu m.in. w ramach warsztatów i konferencji do końca 2012 roku pracować będą nad pięcioma obszarami tematycznymi: kapitał społeczny, tożsamość regionalna, postawa wobec "nowych" i "nowego", przywództwo regionalne oraz konkurencyjna współpraca. Ich wskazania i wyniki analiz potencjału regionu posłużą do przygotowania pozytywnych i negatywnych scenariuszy rozwoju Wielkopolski na najbliższe 20 lat. Scenariusze w 2012 roku zostaną przedstawione decydentom. Mają one uwrażliwić ich na to, na jakie elementy powinni zwracać szczególną uwagę, podejmując decyzje dotyczące przyszłości regionu.
Foresight to systematyczny, przyszłościowy sposób docierania do informacji w celu budowania średnio lub długookresowej wizji rozwojowej, jej kierunków i priorytetów, służący jako narzędzie podejmowania bieżących decyzji i mobilizowania wspólnych działań.
Foresight po raz pierwszy zastosowano w Japonii w roku 1970 i upowszechniono na świecie na przełomie XX i XXI wieku w takich krajach jak: USA, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Nowa Zelandia, Szwecja, a także na Węgrzech i w Czechach. W Polsce foresight jest działaniem stosunkowo nowym. Pierwsze kroki w kierunku jego wdrożenia na poziomie narodowym podjęto w marcu 2004 roku poprzez uruchomienie Pilotażowego Narodowego Programu Foresight "Zdrowie i życie". W 2008 r. zakończono Narodowy Program Foresight - Polska 2020. Uczestniczyło w nim ponad pięć tysięcy ekspertów - wybitnych uczonych, przedstawicieli administracji centralnej, samorządów, działaczy gospodarczych, dziennikarzy, studentów, przedstawicieli organizacji pozarządowych. Najważniejsze wyniki ich pracy to pięć scenariuszy rozwoju kraju oraz zestaw obszarów badań i rozwoju technologii niezbędnych do realizacji wszystkich pozytywnych scenariuszy rozwoju.

Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, Gospodarka i biznes, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Planowanie przestrzenne, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rodzina i zdrowie, Rokietnica, rozwój regionalny, Skoki, Stęszew, strategia rozwoju, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
 - 1