Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2013-11-26

Bilet Metropolitalny w nowej taryfie PEKOWEJPrezydent Poznania Ryszard Grobelny przedłożył Radzie Miasta Poznania propozycję nowej taryfy biletowej w ramach systemu PEKA. Ma ona obowiązywać od 1 maja 2014.

W taryfie PEKA pojawia się nowy bilet specjalny "Bilet Metropolitalny" dla osób płacących podatki w Poznaniu lub w gminach objętych porozumieniami międzygminnymi i ich dzieci, a także studentów studiujących w Poznaniu. Bilet uprawnia do zakupu biletów okresowych nawet do 12% taniej.
Projekt zakłada zwiększenie korzystania z transportu publicznego przez dostosowanie taryfy do potrzeb klientów (np: będzie można kupić sieciówką na dowolny okres, od 14 do 366 dni), obniżenie kosztów podróży, poprawę sieci dystrybucji biletów i poprawę komfortu jazdy oraz lepsze zarządzanie transportem publicznym.

Propozycja nia zakłada obowiązku zbliżania karty do czytnika przy wyjściu, czyli check-out nieobowiązkowy. Ale jeśli ktoś będzie to robić, zbierze dodatkowe punkty w programie lojalnościowym. Program skierowany jest do użytkowników imiennej karty PEKA.
Premiowanie korzystania z transportu publicznego punktami lojalnościowymi przyznawanymi za zdarzenia związane z wykorzystaniem biletu okresowego lub tPortmonetki na karcie PEKA.
Nagradzane będą zbliżania karty do czytnika przy wejściu i wyjściu z pojazdu.
Będzie istniała możliwość uzyskania biletu specjalnego w ramach transportowego programu lojalnościowego w momencie uzbierania odpowiedniej liczby punktów.

Harmonogram zmian
1.02.2014 - 30.12.2014 - I etap - zapisywanie ulg
Zapisywanie informacji o uprawnieniach do przejazdów bezpłatnych i ulgowych   w systemie i na karcie PEKA1.05.2014 - wejście w życie taryfy 2014
1.05.2014 - 31.12.2014 - II etap - okres przejściowy.
Opłaty za przejazdy jednorazowe - do końca roku 2014 w pojazdach pozostaną kasowniki biletów papierowych. Bilety papierowe będą dostępne w punktach sprzedaży w opcjach takich samych jak Papierowa Karta Jednorazowa tj. bilet jednorazowy do 30 minut lub na 1 przejazd, bilet 24h oraz bilet 72h
1.01.2015 - III etap - zakończenie okresu przejściowego i docelowe wdrożenie

Załączniki:
Taryfa MAJ 2014 prezentacja.ppt [4.31 MB]
Taryfa PEKA IP 25.11.doc [115.50 KB]


Tagi:
bilet, Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, PEKA, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne
 - 1