2010-08-31

Od 1 września 2010 roku można składać wnioski o zasiłki rodzinneOd 1 września można składać wnioski o ustalenie prawa do zasiłku rodzinnego oraz dodatków do zasiłku rodzinnego na okres zasiłkowy 2010/2011. Realizacją świadczeń rodzinnych zajmują się urzędy gmin. Termin przyjmowania wniosków o zasiłki rodzinne oraz dodatki do zasiłku rodzinnego upływa 30 listopada 2010 r. Wniosek składa się jeden raz w roku.

Zasiłek rodzinny przysługuje, jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 504 zł lub 583 zł (jeżeli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) netto.

Zasiłek rodzinny przysługuje w wysokości: 68 zł na dziecko do ukończenia 5 roku życia; 91 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 98 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.
Osoba, której przyznane zostanie prawo do zasiłku rodzinnego na dziecko, ma możliwość skorzystania z następujących dodatków do zasiłku rodzinnego:
z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego w wysokości 400 zł miesięcznie;
z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 170 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż 340 zł na wszystkie dzieci w rodzinie. Na dziecko posiadające orzeczenie o niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł, jednak nie więcej niż 160 zł na wszystkie dzieci;
z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej w wysokości 80 zł miesięcznie na każde trzecie i kolejne dziecko uprawnione do zasiłku rodzinnego;
z tytułu urodzenia dziecka w kwocie 1000 zł płatny jednorazowo;
z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego na pokrycie zwiększonych wydatków związanych z rehabilitacją lub kształceniem dziecka. Wysokość dodatku to 60 zł na dziecko do 5 roku życia lub 80 zł na dziecko powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia;
z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w kwocie 100 zł płatnej jednorazowo.;
z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania. Dodatek na pokrycie wydatków związanych z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, wynosi 90 zł miesięcznie, natomiast na pokrycie wydatków związanych z dojazdem do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, wynosi 50 zł miesięcznie. Dodatki wypłacane są przez 10 miesięcy.

Szczegółowe informacje na temat zasad przyznawania, kwot i wypłacania świadczeń rodzinnych można uzyskać: w urzędach gmin.

Wnioski należy złożyć w terminie do dnia 30.11.2010 r.

Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, pomoc, pomoc socjalna, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rodzina i zdrowie, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne, zasiłek
 - 1