2014-07-01

Największe widowisko plenerowe w Polsce "Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi"



5 seansów, 7000 widzów, 250 statystów, ekran LED o powierzchni 75 m2. Murowana Goślina zaprasza w lipcu na największe widowisko plenerowe w Polsce. "Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi" - 18, 19, 20, 25 i 26 lipca na terenie Starego Probostwa w Murowanej Goślinie.

Widowisko nawiązywać będzie do baśni i legend północnych regionów Wielkopolski. Każda gmina, każde miasto, każda wieś w Polsce ma swoje baśnie i legendy. Ale nie każda gmina o nich pamięta. Bo też nie wszędzie opowiadało się o śpiących rycerzach. W Murowanej Goślinie - tak. Nie wszędzie widywano zjawy. W Murowanej Goślinie - tak. Nie wszędzie rymowano o nich ballady. W Murowanej Goślinie - tak.
Śpiący rycerze i rycerze waleczni, zjawy święte i nieświęte, zakochany żołnierz i jego nieszczęśliwa ukochana - wszyscy oni staną się rzeczywistością w lipcu. Wtedy kilkuset aktorów i statystów wyjdzie nocą na kilkudziesięciohektarowe pole wokół Starego Probostwa. Zabłysną reflektory i błyskawice, zagrzmią grzmoty i dubeltówki, pocwałują rumaki, a widzowie zobaczą bajeczną przeszłość Gośliny, Owińsk, Kicina, Dziewiczej Góry.

Autorem scenariusza jest dr Jacek Kowalski - uznany historyk sztuki, poeta, bard i tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski. Reżyserii oraz stworzenia oprawy muzycznej podjął się Marcin Matuszewski.  

Widowiska w Murowanej Goślinie miały swój początek w 2009 roku. "Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi" to początek przygotowań do Wielkiego Nocnego Widowiska w 2016 roku z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski. Nasze widowisko zostało wpisane w program ogólnopolskich obchodów tego wyjątkowego wydarzenia

Informacje praktyczne

Teren Starego Probostwa, na którym odbędzie się widowisko "Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi" znajduje się w pobliżu stacji kolejowej Murowana Goślina - Zielone Wzgórza. Wystarczy przejść spacerkiem 300 metrów, oddalając się od zabudowań.

Szynobus jest optymalnym środkiem komunikacji na spektakl. Pociąg specjalny z Poznania rusza o godz. 20.20, powrotny o godz. 23.40. Natomiast widzowie przyjeżdżający z kierunku Wągrowca mogą korzystać z pociągów według normalnego rozkładu, a na ich powrót przewidziano (w piątki i niedzielę) opóźnienie pociągu, który rusza z Poznania o godz. 22.52. Dla widzów poruszających się samochodami dojazd do parkingów będzie oznaczony od obwodnicy Murowanej Gośliny.

Na Stare Probostwo zapraszamy jednak już wcześniej! W dniach spektakli będą na Państwa czekały atrakcje od godz. 16.00. W zależności od dnia: średniowieczne miasteczko, zawody łucznictwa konnego, atrakcje dla dzieci. Będzie też możliwość posilenia się.

Bilety do nabycia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, CIM, bilety24.pl
Cena:
normalny - 25 zł
ulgowy - 19 zł

Zobacz także:
marketing@dzieje.org.pl ›
Park Dzieje Murowana Goślina ›


Tagi:
Kultura, Murowana Goślina, Park Dzieje, widowisko plenerowe
 - 1