2015-06-24

Husaria po Gnieznem - widowisko plenerowe w Murowanej Goślinie



Ponad dwustu aktorów i statystów zagra w widowisku "Husaria pod Gnieznem" wystawianym w Murowanej Goślinie w ostatni weekend czerwca i pierwszy weekend lipca. Tym razem twórcy przeniosą widzów do czasów Potopu Szwedzkiego. Głównymi bohaterami będą zaś Stefan Czarniecki i jego husarz-poeta Wespazjan Kochowski.

W latach "potopu" Wespazjan Kochowski walczył w Wielkopolsce. Losy wojny jeszcze się ważyły, kiedy Czarniecki zastawił pułapkę na armię króla Karola Gustawa pomiędzy Gnieznem a Kłeckiem. Trzy dni przed bitwą (czwartek 5 maja 1656) stacjonujące tu wojsko polskie zelektryzowała wieść o cudzie w gnieźnieńskiej katedrze. Krucyfiks stojący na jednym z bocznych ołtarzy zaczął krwawić. Wobec zebranego tłumu żołnierzy i mieszczan sceptyczny Wespazjan Kochowski własnoręcznie dotknął krucyfiksu i upewnił się, "że to prawdziwa krew płynie" - jak to potem napisał. W niedzielę 8 maja nastąpiła bitwa, podczas której husaria Czarnieckiego wykonała szarżę na pozycje szwedzkie. Szwedzi uniknęli jednak klęski chroniąc się za przekopem, skąd salwami z muszkietów powstrzymali polski atak. Wśród szarżujących był Wespazjan, który otrzymał dwukrotny postrzał w "wiarołomną" rękę, tę samą, którą dotykał Krwi Pańskiej. Po nierozstrzygniętej bitwie Wespazjan napisał jeden ze swoich najciekawszych wierszy. Niektórzy twierdzą, że to właśnie pod Gnieznem obudził się w nim talent, którym zasłużył sobie potem na miano staropolskiego wieszcza. Cudowny krucyfiks do dziś odbiera cześć w kaplicy przy katedrze gnieźnieńskiej.

Scenariusz: Jacek Kowalski

Reżyseria: Marcin Matuszewski

Muzyka: Marcin Matuszewski

Aktorzy i statyści: mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania i okolic

Terminy widowiska:
26, 27, 28 czerwca
3, 4, 5 lipca

Miejsce: Stare Probostwo w Murowanej Goślinie, ok. 5 min drogi od przystanku kolejowego Zielone Wzgórza

Ceny biletów:

Bilet normalny: 30 zł
Bilet ulgowy: 25 zł (bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się - do 26 roku życia oraz seniorom od 65 lat)
Bilet rodzinny: 95 zł (2 bilety normalne + 2 ulgowe)
Bilet dla posiadaczy dowolnej karty dużej rodziny: 20 zł/osoba (ważny tylko po okazaniu karty przy wejściu)

Szczegóły na stronie: Park Dzieje Murowana Goślina

Zobacz także:
Murowana Goślina ›


Tagi:
Kultura, Murowana Goślina, widowisko plenerowe
 - 1