Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania




2016-08-03

Wypełnij ankietę online o swojej mobilności!



Wskazanie niebezpiecznych miejsc na drogach, postulaty efektywnych rozwiązań przewozowych, przedstawienie komunikacyjnych "wąskich gardeł" czy po prostu opisanie swoich preferencji transportowych - do 15 sierpnia każdy mieszkaniec Metropolii Poznań może wypowiedzieć się w uruchomionej ankiecie online. Wnioski z badania pomogą opracować Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej.

Ankiety w dwóch wersjach - dla mieszkańców oraz dla przedstawicieli przedsiębiorstw i NGO - dostępne są na stronie www.mobilnosc.metropoliapoznan.pl. Badanie jest elementem prac nad wspólnym dla wszystkich samorządów zrzeszonych w ramach Stowarzyszenia Metropolia Poznań "Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania na lata 2016-2025" (tzw. PZMM).

Nowy dokument będzie służył kreowaniu optymalnych zmian w transporcie i komunikacji w Metropolii Poznań, czyli na terenie Miasta Poznania, gmin Powiatu Poznańskiego oraz w gminach Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem. Mimo że - zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej - plan ma w nazwie "mobilność miejską", ze względu na metropolitalną perspektywę dotyczyć będzie także rozwoju transportu i komunikacji na obszarach wiejskich podpoznańskich samorządów. Prace nad dokumentem już rozpoczęło wybrane w przetargu konsorcjum firm doradczych. Wykonawca jest obecnie w trakcie przeprowadzania badań i pomiarów w terenie. Dodatkowym narzędziem pozyskania kluczowych informacji jest właśnie internetowa ankieta. Dzięki wynikom pozyskanym drogą elektroniczną możliwe będzie wskazanie potrzeb i preferencji komunikacyjnych mieszkańców obszaru metropolitalnego. A wszystko po to, by przyszłe rozwiązania i projekty inwestycyjne bardziej odpowiadały naszym oczekiwaniom. Być może nie wszystkie pomysły uda się zrealizować, ale warto wykorzystać szansę by wskazać lokalnym władzom kierunki niezbędnych zmian.

Celem tworzenia Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej jest także rozbudowa powiązań komunikacyjnych na obszarze Metropolii Poznań oraz zwiększenie atrakcyjności podróży transportem publicznym i niezmotoryzowanym. Plan dotyczyć będzie jednak nie tylko możliwych inwestycji w drogi i zintegrowane węzły przesiadkowe, zakupów nowego niskoemisyjnego taboru, ale również zarządzania mobilnością, inteligentnych systemów transportowych (ITS) czy ekologicznych wzorców zachowań komunikacyjnych. Dodatkowo, w obecnej perspektywie unijnej 2014-2020 posiadanie planu mobilności pomoże lokalnym samorządom w walce o dotacje z UE na inwestycje transportowe i komunikacyjne.

Tagi:
ankieta, Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne
 - 1