Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2013-12-11

Liczymy bejmy kupując prąd..."Więcej znaczy taniej, to zasada, która sprawdza się w hurtowych zakupach zwykłych towarów. Nam udało się ją rozszerzyć do zakupów energii elektrycznej" - podkreśla prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Nasza grupa zakupowa zaoszczędzi w przyszłym roku około 14 milionów złotych.

Pierwszy wspólny przetarg na grupowy zakup energii elektrycznej dla jednostek organizacyjnych Poznania oraz 11 podmiotów związanych z Miastem został przeprowadzony w 2011 roku.  Wtedy udało się uzyskać kilkumilionowe oszczędności.
Sukces grupy zakupowej Miasta Poznania zdecydował o kontynuacji projektu i wzbudził duże zainteresowanie kolejnych spółek oraz sąsiednich gmin. Do grupy zakupowej dołączyło 8 podmiotów związanych z Miastem Poznań oraz 8 sąsiednich gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Stęszew i Szamotuły wraz z 9 podmiotami związanymi z tymi gminami. Łcznie grupa zakupowa skupia 37 podmiotów.
W wyniku kolejnego przetargu ogłoszonego w tym roku zawarto umowy, ponownie z PGE Obrót S.A., na grupowy zakup energii elektrycznej. Uzyskano rekordowo niską cenę 189,80 zł/MWh. Dla porównania Górnośląski Związek Metropolitalny uzyskał cenę 199,57zł/MWh, a Wrocław w grupowym zakupie 228,00zł/MWh.
Nowa umowa obowiązuje od 6 grudnia 2013 r, do grudnia 2014. Tak cała grupa zakupowa będzie miała oszczędności w 2014 roku na sumę około 14 milionów złotych.

Tagi:
Czerwonak, energetyka, grupa zakupowa, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Poznań, Stęszew, Szamotuły, umowy
 - 1