Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2010-09-06

Uruchomiono pierwsze środki na pożyczki z inicjatywy JEREMIE w WielkopolsceBGK, który jest menedżerem Funduszu Powierniczego Wielkopolski, uruchomił pierwsze środki dla pośredników finansowych w ramach unijnej inicjatywy finansowej JEREMIE. Pośrednikami zostali: Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości sp. z o.o. i Fundusz Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego S.A. Inicjatywa w regionie jest prowadzona przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, które jako pierwsze w kraju uruchomiły środki z programu.

Inicjatywa finansowa JEREMIE (Joint European Resources for Micro-to-Medium Enterprises - Wspólne europejskie zasoby dla MSP) pozwala przedsiębiorcom, którzy nie dysponują dużym majątkiem na zabezpieczenia, dzięki którym będą mogli m.in. łatwiej uzyskać kredyt na działalność. Władze województwa szacują, że do 2015 roku z mechanizmu tego skorzysta kilkaset przedsiębiorstw. Pośrednicy będą mogli oferować poręczenia i pożyczki w wysokości od 20 tys. do miliona złotych.

Do Funduszu Powierniczego JEREMIE woj. wielkopolskiego wpłynęło ponad 500 mln zł. 75 proc. to środki z UE, a 25 proc. - z budżetu państwa. Z przewidywanych do wykorzystania 200 mln ok. 120 mln zł będzie przeznaczone na poręczenia, a reszta na pożyczki. Pozostałe 300 mln zł ma być rozdysponowane w kolejnych konkursach.

Więcej informacji można przeczytać również na stronach Portalu Samorządowego.

(źródło informacji: Wielkopolska Platforma Innowacyjna)

Zobacz także:
Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ›
Firma ›


Tagi:
dofinansowanie, fundusze unijne, JEREMIE, Ogłoszenia, Powiat poznański, Poznań, przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości