Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2014-11-24

Spotkania komitetów sterującychW piątek 21 listopada 2014 r. w Urzędzie Miasta Poznania odbyło się spotkanie komitetów sterujących dwóch projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań: "Koncepcja kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań - podejście zintegrowane" oraz "Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej".

Spotkania prowadził Ryszard Grobelny - prezes Zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Wśród obecnych byli m.in.: starosta poznański Jan Grabkowski i wicestarosta Tomasz Łubiński

"Koncepcja kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań - podejście zintegrowane"

Termin realizacji projektu nie jest zagrożony a prace przebiegają planowo. Zaawansowanie projektu kształtuje się obecnie na poziomie ok. 70 proc. W dużej części gotowe są materiały, które będą analizowane w trakcie konsultacji na terenach gmin. Obecnie w ramach Akademii Metropolitalnej odbywają się spotkania osób merytorycznie zaangażowanych w projekt.

Jednym z celów projektu jest inwentaryzacja obowiązujących na terenie Metropolii dokumentów planistycznych i zamieszczenie ich w internecie, natomiast drugim jest opracowanie zintegrowanej koncepcji rozwoju przestrzennego wraz z zasadami jej wdrażania do dokumentów gminnych.

Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Komitet Sterujący projektu przyjął Dokument Inicjujący Projekt. Celem DIP jest opracowanie podstaw dotyczących zarządzania projektem oraz oceny jego wyniku.

Jerzy Kriger - dyrektor Departamentu Transportu UMWW poinformował, że trwają czynności odbioru "Opracowania Koncepcji zintegrowanego transportu publicznego w oparciu o linie Poznańskiego Węzła Kolejowego, z wydzieleniem kolejowego ruchu metropolitalnego". Wykonawca zadania ma poważne trudności z wywiązaniem się z umowy, jednak prace postępują.

Umowa projektu przewiduje powołanie przez komitet sterujący kierownika ewaluacji projektu. Na to stanowisko powołany został Janusz Kobeszko, który zajmować się będzie przede wszystkim nadzorem nad realizacją celów wyznaczonych w projekcie.

Komitet sterujący projektu pozytywnie odniósł się do prośby gminy Rogoźno o przyjęcie gminy jako partnera do projektu.

Janusz Kobeszko ukończył studia na UAM i UE w Poznaniu, KSAP w Warszawie, ma bogatą praktykę zawodową w sektorze publicznym, rządowym (lata 1991-2006) i samorządowym (lata 2010-2014). Posiada także uprawnienia audytora i doradcy podatkowego.

Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, komitet sterujący, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Master Plan, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Poznańska Kolej Metropolitalna, Poznańska Kolej Metropolitalna, Puszczykowo, Rokietnica, samorząd, Skoki, Stęszew, Strategia Rozwoju Aglomeracji Poznańskiej do roku 2020, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne
 - 1
 - 2