Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2012-12-18

Praca wakacyjna w NiemczechUczniowie i studenci w wieku od 18 do 35 lat mogą skorzystać z oferty pracy wakacyjnej w Niemczech w lecie 2013 roku.

Podobnie jak w poprzednich latach, Federalny Urząd Pracy (ZAV) w Bonn przysłał ofertę pracy dla studentów i uczniów w wieku od 18 do 35 lat.

O wakacyjne zatrudnienie mogą ubiegać się studenci studiów dziennych, w tym studenci ostatniego roku (którzy na zaświadczeniu będą mieli datę ukończenia studiów 30 września 2013 r.) oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem szkół ogólnokształcących), w tym uczniowie ostatniego roku (na zaświadczeniu o zakończeniu nauki będą mieli datę 31 sierpnia 2013 r.).

Chętni do pracy powinni legitymowac się bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego (wymagany minimum 3-letni okres nauki języka) oraz zadeklarować gotowość podjęcia pracy przez co najmniej 2 miesiące w czasie letnich wakacji. Ubiegający się o pracę nie mogą mieć specjalnych życzeń odnośnie lokalizacji miejsca pracy, otrzymają bowiem odmowę.

Oferowana praca wakacyjna to najczęściej prace pomocnicze w rolnictwie, przy sprzątaniu budynków, w hotelarstwie i gastronomii, jak również - w niewielkim stopniu - w przemyśle. Większość ofert dotyczy zatrudnienia w gospodarstwach rolnych, dlatego warto nastawić się na taką pracę, bo zwiększy to szansę zatrudnienia.

Czas pracy, wynagrodzenie oraz pozostałe warunki pracy odpowiadają uregulowaniom taryfowym lub normom przyjętym na danym obszarze. Koszty zakwaterowania i dojazdu do miejsca pracy ponosi student lub uczeń. Pracodawca nie ma obowiązku zapewnienia noclegów, jednak najczęściej pomaga w ich znalezieniu lub - w rolnictwie i gastronomii - z reguły zapewnia odpłatne lub nieodpłatne zakwaterowanie.

Student lub uczeń ma obowiązek zameldowania się w gminie lub mieście w ciągu 8 dni po przybyciu do Niemiec. Ponieważ studenci i uczniowie nie mają w Niemczech ustawowego ubezpieczenia chorobowego, powinni zawrzeć umowę ubezpieczeniową w Polsce, w przypadku pracy w gastronomii lub przemyśle spożywczym muszą liczyć się z koniecznością poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Federalny Urząd Pracy w Bonn nie przedstawi konkretnej oferty pracy, lecz przekaże formularze zgłoszeniowe uczniów i studentów niemieckim pracodawcom. Konkretne propozycje pracy sezonowej zostaną przesłane zainteresowanym bezpośrednio na podany adres korespondencyjny, nie wcześniej niż od połowy kwietnia 2013 r. Będą oni mieli prawo wyboru ofert, a gdyby nie odpowiadały ich oczekiwaniom, będą zobowiązani odesłać je do ZAV.

Zgłoszenia przyjmuje, do 11 stycznia 2013 r., Wydział Pośrednictwa Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu, ul. Kościelna 37, tel. 61 846 38 08, e-mail posrednictwopracy@wup.poznan.pl. Szczegółowe informacje na stronie Wojewódzkiego Urzedu Pracy w Poznaniu.

Zobacz także:
Fakty i liczby ›


Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, Gospodarka i biznes, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, praca, pracodawca, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne, wakacje
 - 1