Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2013-09-16

"Tydzień bez samochodu" w Poznaniu i Aglomeracji PoznańskiejTakiej promocji transportu zbiorowego jeszcze w Poznaniu i Aglomeracji Poznańskiej nie było. Podczas rozpoczynającego się dzisiaj, 16 września br. "Tygodnia bez samochodu" korzystanie z tramwajów i autobusów z dowodem rejestracyjnym samochodu będzie darmowe.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że: dowód rejestracyjny musi być ważny. Nieważne gdzie i na kogo zarejestrowany jest samochód. Akcja skierowana jest bowiem także do korzystających z aut służbowych czy leasingowanych. Jeden dowód rejestracyjny = jeden bilet, dla jednej osoby. To dlatego, że akcja skierowana jest przede wszystkim do osób, które w pojedynkę poruszają się samochodami po mieście. Takich osób jest najwięcej i jadąc w pojedynkę zajmują najwięcej przestrzeni miasta. Dwie osoby w aucie to już o 50% lepsze wykorzystanie przestrzeni.

Oznacza to, że w dniach 16-22 września br. każda osoba z dowodem rejestracyjnym samochodu (niezależnie od miejsca jego rejestracji) będzie mogła korzystać z transportu publicznego organizowanego przez ZTM w Poznaniu oraz Aglomeracji Poznańskiej za darmo. W przypadku Aglomeracji dotyczy to linii autobusowych numer: 53, 55, 70, 72, 73, 237, 243, 527, 602, 603, 610, 611, 614, 616, 651, 691, 701, 702, 718, 719, 901, 902, 904, 905, 907 i 911.

Celem akcji jest promowanie transportu publicznego, przekonanie potencjalnych pasażerów że warto z niego korzystać codziennie. Ważny jest też aspekt ekologiczny. Zostawiając samochód w garażu lub na parkingu przyczyniamy się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz sami wpływamy na mniejszy ruch w mieście.

Można też skorzystać z Poznańskiego Roweru Miejskiego zarządzanego przez firmę Nextbike, która aktywnie włączy się do "Tygodnia bez samochodu". Od poniedziałku do czwartku (16-19 września br.) każdy użytkownik PRM może wygrać voucher na darmowe wypożyczenie. Wystarczy wziąć udział w różnych konkursach zorganizowanych przez NextBike.

Prawdziwa gratka zaoferowana przez operatora systemu czeka na rowerzystów Nextbike\'a w piątek - 20 września br. Tego dnia Poznański Rower Miejski będzie można wypożyczać za darmo - nie bądą naliczane oplaty za korzystanie z bicykli. Trzeba jednak, jak zawsze, zarejestrować się w systemie NextBike. Osoby, które jeszcze nie korzystały z rowerów miejskich, będą miały doskonałą okazję do przetestowania systemu (wymagana rejestracja - mailowa, telefoniczna lub przy terminalu i uiszczenie 10 zł zwrotnej opłaty inicjalnej).

Wszyscy, do których uśmiechnie się szczęście i wygrają vouchery na darmowe przejazdy lub wycieczki rowerowe, będą mogli je odebrać podczas wielkiego finału akcji na stoisku PRM Nextbike.

Atrakcją będą także poznańskie przejazdy rowerowe: 18 września, start o godzinie 15.30 z placu Wolności przy fontannie oraz 22 września, start o godz. 11.00 przy Starym Marychu.

Wielki finał poznańskiego "Tygodnia bez samochodu" odbędzie się w niedzielę 22 września br., na ulicy Święty Marcin. Od godziny 12.00 do 17.00 zaplanowano m.in.:
pokazy starych i nowych tramwajów
hybrydowy autobus informacyjny PEKA
jednodniowe restauracje
stoiska organizacji pozarządowych
warsztaty rowerowe, w tym warsztat prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego pod tytułem "Jak zmienić dętkę w rowerze?" godzina 16.30 na Świętym Marcinie

W tym czasie ulica Święty Marcin zamknięta będzie dla ruchu samochodowego od ulicy Ratajczaka do Gwarnej. Podczas finału będzie można także przekonać się między innymi, ile miejsca w przestrzeni miasta zajmuje osoba jadąca w pojedynkę autem. Ponadto w Kluboksięgarni Głośna o godzinie 15.00 rozpocznie się projekcja filmu "Miasto w ruchu", a o 16.00 "Wpuszczeni w korek". Centrum Kultury Zamek natomiast przygotowuje grę uliczną.

Organizatorami "Tygodnia bez samochodu" w Poznaniu są: Urząd Miasta Poznania, Zarząd Transportu Miejskiego, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Zarząd Dróg Miejskich oraz Centrum Kultury Zamek.

Tagi:
Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, mobilność miejska, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, ochrona środowiska, Ochrona środowiska, Pobiedziska, Powiat poznański, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne, transport publiczny, tydzień bez samochodu, Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu
 - 1