Nie bezrobocie, a niedobór pracowników staje się obecnie problemem rynku pracy na terenie Metropolii Poznań. Jak pozyskać odpowiedniego, kompetentnego pracownika? W jaki sposób zatrzymać go w swojej firmie? Jak zwiększyć wydajność pracy oraz efektywność procesu produkcji? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi szukali uczestnicy X Forum Gospodarczego Metropolii Poznań.
- Na terenie Metropolii Poznań działa ok. 156 tys. firm, co stanowi ok. połowę wszystkich przedsiębiorstw funkcjonujących w województwie wielkopolskim - informował Tomasz Łubiński - wicestarosta poznański. - Szacujemy, że na terenie powiatu poznańskiego obecnie pracuje ok. 50 tys. pracowników z Ukrainy - dodał.
Bez wsparcia pracowników z Ukrainy, sytuacja na rynku pracy, na terenie Metropolii Poznań, byłaby bardzo trudna, a nawet teraz nie jest łatwa. Pracodawcy często mają problem ze znalezieniem pracowników. Dlatego zatrudnionym zwiększają pensje i oferują dodatkowe świadczenia. Zmieniło się znaczenie pojęcia "praca po znajomości". Kiedyś oznaczało to "załatwienie" pracy komuś ze swojego kręgu znajomych lub rodziny, dzisiaj pracodawca chcąc przyjąć dobrego pracownika zwraca się do zatrudnionych u siebie ludzi z prośbą, o kontakt do znanych im dobrych fachowców. Innym sposobem na znalezienie pracowników jest współpraca ze szkołami zawodowymi, technikami lub uczelniami wyższymi. W ten sposób kilkunastu pracowników rocznie zatrudnia spółka Veolia Energia. Firma współpracuje z dwoma poznańskimi technikami kształcącymi elektryków.
Sytuację na rynku pracy monitoruje starostwo powiatowe, które stara się dostosować system kształcenia w podległych sobie szkołach zawodowych do potrzeb rynku powiatu poznańskiego.
Prof. Wojciech Cellary z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w swojej prelekcji przekonywał do działań, których celem powinno być zwiększenie wydajności pracy. Mówił, że brak pracowników nie jest problemem, a jest nim niska wydajność pracowników w Polsce. Średnio w Europie w ciągu godziny pracownik wykonuje pracę o wartości 32,5 euro, natomiast w Polsce przeciętnie wypracowuje się w godzinie 12 euro. Prof. Cellary zauważył, że przy zwiększeniu wydajności polskich pracowników, znowu zwiększyłoby się bezrobocie.
Organizatorem X Forum Gospodarczego Metropolii Poznań, tak jak poprzednich edycji, była Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa, natomiast współorganizatorami Powiat Poznański, Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz Pracodawcy RP Wielkopolska. Forum odbyło się 17 maja 2017 r.
Tagi:
bezrobocie,
Buk,
Czerwonak,
Dopiewo,
forum,
Forum Gospodarcze Metropolii Poznań,
Gospodarka i biznes,
Kleszczewo,
Komorniki,
Kostrzyn,
Kórnik,
Luboń,
Mosina,
Murowana Goślina,
Oborniki,
Pobiedziska,
Powiat poznański,
Poznań,
pracodawca,
Puszczykowo,
Rokietnica,
Skoki,
Stęszew,
Suchy Las,
Swarzędz,
Szamotuły,
Tarnowo Podgórne