Bardzo optymistyczne informacje dotyczące ograniczenia emisji szkodliwych związków do powietrza na obszarze Poznania i terenie objętym działalnością Stowarzyszenia Metropolia Poznań przekazano w trakcie konferencji pt. "Czysta energia dla miast i gmin".
Celem wszystkich, omówionych w trakcie wystąpień działań ma być ograniczenie zużycia energii elektrycznej, oszczędność ciepła i eliminacja źródeł emisji zanieczyszczeń.
Jedną z dziewięciu prelekcji, które wygłoszono w trakcie konferencji przedstawiła Sylwia Ciesiółka z Biura Stowarzyszenia Metropolia Poznań. Uczestnicy zapoznani zostali z historią Stowarzyszenia i ideą, która towarzyszyła jego powołaniu. W zasadniczej części swojego wystąpienia Sylwia Ciesiółka poinformowała o działaniach Stowarzyszenia, które mają przyczynić się do transformacji gospodarki samorządów Metropolii w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Metropolia Poznań w obszarze gospodarki niskoemisyjnej przy wykorzystaniu środków zewnętrznych powstały trzy bardzo ważne strategiczne dokumenty: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Metropolii Poznań, Master Plan dla Poznańskiej Kolei Metropolitalnej oraz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania.
Sylwia Ciesiółka poinformowała też o działaniach Stowarzyszenia jako Instytucji Pośredniczącej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w zakresie dotyczącym Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Poznania (ZIT). W ramach ZIT dostępne są środki na dofinansowanie działań proekologicznych. Szanse na wsparcie mają projekty z zakresu gospodarki niskoemisyjnej (termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej oraz ograniczenie niskiej emisji w MOF Poznania, a także mobilność miejska i wspieranie strategii niskoemisyjnych w MOF Poznania).
W trakcie wszystkich konferencyjnych prezentacji przedstawiano możliwości ograniczenia emisji szkodliwych substancji do powietrza. Mówiono o wykorzystania do produkcji prądu alternatywnych źródeł energii i warunkach, które należy spełnić (m.in. modernizacja sieci), aby zwiększyć udział OZE w produkcji energii. Wykazano też oszczędności energii jakie daje termomodernizacja obiektu i budowa budynków pasywnych. Jeden z prelegentów wykazywał oszczędności energii, które można osiągnąć stosując sterowanie oświetleniem ulic w miastach. Cześć polskich miast już korzysta z lamp, które są programowane w zależności od potrzeb mieszkańców konkretnej części miasta.
Tagi:
Buk,
Czerwonak,
Dopiewo,
Kleszczewo,
Komorniki,
Kostrzyn,
Kórnik,
Luboń,
Master Plan,
Mosina,
Murowana Goślina,
Oborniki,
Ochrona środowiska,
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej,
Pobiedziska,
Powiat poznański,
Poznań,
Poznańska Kolej Metropolitalna,
Puszczykowo,
Rokietnica,
Skoki,
Stęszew,
Stowarzyszenie Metropolia Poznań,
Suchy Las,
Swarzędz,
Szamotuły,
Tarnowo Podgórne,
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne