Już ponad 2700 osób w ciągu miesiąca od startu rekrutacji zgłosiło chęć udziału w Wolontariacie Miast Gospodarzy podczas UEFA EURO 2012TM. Na stronę www.wolontariatmiejski2012.pl za pośrednictwem której odbywa się rekrutacja wpłynęły dotąd kwestionariusze z 93 polskich miejscowości - od małych, takich jak Kleszczewo po Miasta Gospodarzy.
Blisko trzy czwarte zgłoszeń pochodzi z małych i średnich miejscowości. Codziennie wpływa około 100 nowych zgłoszeń, nie tylko z Polski, lecz praktycznie z całego świata - jeden z kandydatów pochodzi np. z Nowego Yorku. Najmłodsi kandydaci ukończą 18 lat do 30 kwietnia 2012 roku, najstarszy z nich ma 77 lat. Około 100 zgłoszeń wpłynęło od osób z niepełnosprawnościami. Wszyscy chętni, aby przeżyć tę wielką przygodę i zdobyć nowe kwalifikacje podczas szkoleń nadal mają szansę - rekrutacja za pośrednictwem elektronicznych formularzy zakończy się dopiero w drugiej połowie stycznia 2012 roku.
Przypomnijmy, że aby zostać wolontariuszem wystarczy wypełnić dostępny w polskiej i angielskiej wersji językowej formularz znajdujący się na portalu www.wolontariatmiejski2012.pl, a następnie rozwiązać zawierający 25 pytań test służący sprawdzeniu stopnia znajomości języka angielskiego.
Kandydaci na wolontariuszy posługują się nie tylko wymaganym angielskim, ale również niemieckim (około 1300), blisko 600 rosyjskim, francuski i hiszpański zna ponad 400 osób, włoski blisko 200, szwedzki i flamandzki - po około 30 kandydatów. Około 60 procent chętnych, którzy się zgłosili się do tej pory stanowią kobiety.
W maju i czerwcu 2012 odbędą się szkolenia dla wolontariuszy. Czym będą zajmować się podczas UEFA EURO 2012TM ? Na ulicach Miast Gospodarzy będą udzielać informacji na temat Turnieju i wydarzeń z nim związanych, komunikacji miejskiej i międzymiastowej, atrakcji turystycznych oraz kulturalno-rozrywkowych miast i regionów, w których będą rozgrywane mecze. Wolontariusze będą zapewniali obsługę turystom, kibicom, dziennikarzom oraz mieszkańcom Miast Gospodarzy podczas Turnieju. Będą działać na lotniskach, dworcach, w pobliżu stadionów, w wyznaczonych do obsługi Euro 2012 placówkach medycznych, komisariatach policji oraz w głównych punktach komunikacyjnych Miast Gospodarzy. Łącznie działać będzie blisko 3 tysiące wolontariuszy. Dlaczego ich praca jest taka ważna?
Zakres szkoleń jakie przejdą wolontariusze będzie taki sam w każdym z 4 Miast Gospodarzy, dzięki temu standard obsługi świadczonej przez nich w każdym z miast będzie taki sam. Wolontariusze, którzy będą pracowali w trakcie EURO 2012 w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu otrzymają takie same w każdym mieście, specjalne stroje. Ułatwi to ich rozpoznawanie w przestrzeni miejskiej kibicom podróżującym w trakcie Euro 2012 pomiędzy poszczególnymi Miastami Gospodarzami.
Tagi:
EURO 2012,
Poznań,
Sport i rekreacja,
wolontariat