W czwartek, 22 czerwca br. doszło do spotkania podmiotów z obszaru objętego działalnością Stowarzyszenia Metropolia Poznań zainteresowanych wspólnym zakupem gazu.
Chęć udziału w grupie zgłosiło 11 jednostek samorządu terytorialnego i jedna instytucja kultury. Przed spotkaniem wszyscy członkowie Stowarzyszenia zostali poinformowani o zamiarze utworzenia grupy zakupowej gazu ziemnego.
Zainteresowane podmioty przekazały już wymagane dane tj. liczbę punktów poboru, wielkość zamówienia kWh, taryfy, rodzaj i termin obowiązujących z dostawcami umów. Informacje te były niezbędne do szacowania wartości usługi polegającej na przeprowadzeniu postępowania przetargowego (liczba punktów poboru gazu - 247, pobór - 42 mln kWh) oraz oceny możliwości udziału danego podmiotu w grupie zakupowej.
Do 3 podmiotów wysłano drogą elektroniczną zapytanie o cenę usługi polegającej na przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania przetargowego w celu wyłonienia dostawcy gazu. W wyniku postępowania ofertowego jako wykonawcę wybrano firmę Enmedia sp z o.o. Podmiot ten zaproponował za usługę najniższą cenę, wynoszącą 23 393,37 zł brutto.
Chęć uczestnictwa w grupie zakupowej zgłosiły: Powiat Poznański, gminy: Dopiewo, Komorniki, Skoki, Szamotuły, Śrem, Pobiedziska, Puszczykowo, Kórnik, Luboń, Kleszczewo oraz Biblioteka Publiczna w Komornikach. W grupie nie uczestniczy Miasto Poznań, ponieważ od paru lat samo dokonuje wyboru dostawcy gazu.
Powołanie grupy zakupowej gazu ma na celu uzyskanie niższej ceny za zakup tego paliwa.
Wystąpienie znaczących oszczędności niekoniecznie musi nastąpić już w pierwszym roku działania grupy. Z doświadczeń grupy prowadzonej przez Miasto Poznań wynika, iż oszczędności z roku na rok są coraz większe. Szacuje się, że mogą one wynieść nawet 15 - 20 proc.
Tagi:
Dopiewo,
Działalność,
Gospodarka i biznes,
grupa zakupowa gazu ziemnego,
Kleszczewo,
Komorniki,
Kórnik,
Luboń,
Pobiedziska,
Powiat poznański,
Puszczykowo,
Skoki,
Stowarzyszenie Metropolia Poznań,
Szamotuły