Metropolia Poznań - Wspólnie tworzymy rozwiązania
2011-08-05

Rozpoczynają się badania struktury ziemi w okolicach PoznaniaW najbliższych dniach na terenie Poznania rozpoczną się badania geologiczne związane z poszukiwaniem złóż gazu na terenie koncesyjnym "Poznań Północ", obejmującym swym obszarem północy Poznań oraz gminy Czerwonak, Suchy Las i Swarzędz.

W Poznaniu badania będą prowadzone w rejonie Piątkowa, Winograd, Podolan, Winiar i Moraska. Prace potrwają do września. Do tej pory zakończono już prace w Suchym Lesie.

Prace badawcze są prowadzone przy użyciu tzw. wibratorowej metody wzbudzania fal. Polega ona na wytwarzaniu niewielkich drgań gruntu przy użyciu specjalnego pojazdu wibrującego. Natężenie wibracji wytwarzanych w ten sposób jest porównywalne do przejeżdżającego tramwaju. Wzbudzane fale są rejestrowane przez geofony (aparaty pomiarowe), połączone siecią pomarańczowych i czarnych przewodów. Badania są bezpieczne dla mieszkańców, środowiska naturalnego i infrastruktury miejskiej. W czasie badania zostanie zachowana bezpieczna odległość 50 metrów od budynków, na bieżąco będzie monitorowane także natężenie wibracji, by zachować dopuszczalne normy.

Na podstawie wyników prac sejsmicznych zostaną opracowane mapy geologiczne, potwierdzające lub wykluczające występowanie złóż gazu ziemnego na tym obszarze.

Dodatkowe informacja o inwestycji można uzyskać dzwoniąc od poniedziałku do piątku między godz. 8:00 a 18:00. na numer infolinii: 661 899 366. Koszt połączenia jest zgodny z cennikiem operatora. Informacje można także uzyskać pisząc na adres e-mail: info@energiazachod.pl.

Tagi:
Aglomeracja Poznańska, badania, Czerwonak, Ochrona środowiska, Ogłoszenia, Poznań, Suchy Las
 - 1